Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Strahov monastery hotel

Autor: 4A architekti
Adresa: Strahovské nádvoří 1, Hradčany, Praha, Česká republika | mapa
Web: www.hotelmonastery.cz
Investor: A-Z Logic s.r.o.
Realizace: 2006 Užitná plocha: 600 m²

Rekonstrukce národní kulturní památky. Historická budova byla vystavěna jako součást areálu premonstrátského kláštera pravděpodobně na počátku 17. století, ale její vnější vzhled pochází z výrazné přestavby 3. čtvrtiny 18. století. Na Dietzlerově historickém obrazu z 18. století zobrazujícím poměrně přesný pohled na Strahov od jihovýchodu, je budova zachycena již v dnešním rozsahu, jako patrová stavba opatřená sedlovou střechou s trojúhelným štítem na straně. Stavba je na tomto pohledu označena jako "lotorium". tzn. prádelna. Nepodsklepený dům přiléhá jen rohem k někdejšímu klášternímu pivovaru (čp. 135) a zaujímá podélnou solitérní plochu. Jeho fasády mají rozdílnou povahu, výrazně architektonicky členěná je pouze fasáda do Strahovského nádvoří.

Původní dispoziční a technické řešení budovy včetně sociálního vybavení přestalo ve 20. století vyhovovat novým nárokům na bydlení. Dispoziční úpravy provedené v druhé polovině 20. století a související nahodile vedené technické instalace znehodnocovaly prostory domu. Rovněž nepřispěly ke zhodnocení objektu. Dům se přitom nachází v exponované lokalitě Strahovského kláštera, která se pohledově uplatňuje jak z Malé Strany tak ze Starého Města.

Realizací prezentovaného projektu dochází k novému využití objektu pro provoz hotelu. Rekonstrukcí se dosáhlo zlepšení celkového stavebně technického stavu domu. Došlo k celkové opravě exteriéru a k rekonstrukci interiéru. Sklep který je situován mimo vlastní objekt byl zachován.

Původní dispoziční řešení objektu bylo zachováno, prostory historických místností jsou nově využívány jako hotelové pokoje. Do klenutých prostor místností byly vloženy objekty z lehké nezávislé konstrukce, které slouží jako sociální zázemí jednotlivých pokojů.

Pro potřeby hotelu je využito i podkroví, které bylo rozčleněno lehkými sádrokartonovými příčkami na pokojovou část a část komunikační. Pokoje v podkroví jsou dvojúrovňové, část druhé úrovně podkroví slouží jako spací patro, v části je celý krov odkryt a obě patra podkroví jsou opticky propojena.

Okenní otvory jsou repasovány a doplněny dle stávajících výplní při zachování profilace a členění. Ve střešní krajině jsou mezi krokve doplněny vikýře ve stejném rytmu a velikosti jako vikýře stávající. Štítové stěny jsou v místě novodobých oken upraveny dle členění oken východní fasády. Původně ovocná zahrada okolo objektu bude postupně přeměněna na obytnou dle dožívání stávající zeleně a opatřena jednotlivými prvky zahradního mobiliáře.

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 08.08.14
Návštěvnost: 26638 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
autor? lumír 11.08.14 15:47
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.