Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dolní náměstí

Autor: Roman Koucký architektonická kancelář
Adresa: Slavonice, Česká republika | mapa
Realizace: 1994-96

Projekt procházel v průběhu prací řadou změn a vývojových posunů. Nejvážnější změnou oproti soutěžnímu návrhu je jiný povrch chodníků. Cihelná dlažba, jejíž červená barva měla být v kontrastu s šedobílými stěnami sgrafitových fasád, byla vzdálenou reminiscencí na italskou renesanci, která nejvíce ovlivnila místní stavitelství. Plochu cihel měly rytmizovat různé skladebné vzory. Ve středu náměstí byl navržen schematický otisk gotického města s hradbami a vodními příkopy, tedy Slavonice ve svém vrcholném období. Tento obraz měl být vydlážděn různě velkými šedými kameny a z horizontu chodce jen velmi málo čitelný - objevil by se z pohledu veřejně přístupné věže kostela. Návrh však narazil na nesouhlas pracovníků památkové péče, kteří jej bez obhajitelné argumentace zamítli.
Použitím žulových kostek jsme ztratili měkkost a barevnost - náměstí se zdá být větší a více městské a je pravděpodobně chladnější. V centrální ploše jsou velké "plovoucí" kameny vystřídány shluky červených valounů. Tyto kameny jsou vyzvednuté z historických vrstev náměstí. Kamenné schody u centrální kašny jsou postavené ze zbytků starých obrubníků. Chodníky jsou dlážděny žulovou štípanou mozaikou ve dvou kontrastních odstínech šedi, úzký chodník okolo kostela je žlutý. Zcela svébytný je malý prostor před radnicí v krčku mezi oběma náměstími, vydlážděný žulou s mozaikou anděla ochránce od Martina Ceplechy.
Projekt
Fotograf
Ester Havlová
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 15.08.14
Návštěvnost: 45667 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.