Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rekonstrukce interiéru kostela sv. Václava

Autor: Atelier Štěpán
Adresa: Biskupské náměstí, Ostrava, Česká republika
Náklady: 8 000 000 CZK Projekt: 2003
Realizace: 2003-04

V ZASNĚŽENÉM SLEZSKU, JEŽ KRISTA NEZNÁ,
zasněžené Slezsko Svatý Václav pálí
zasněžené Slezsko snad nedočká se března,
v zasněženém Slezsku milenci se báli.

Slezsko zná jen rtuť,
milenci v něm zemřeli, zemřeli i mniši.
Ach, lásko má, mrtvý Ti odsud píši.
Ach, lásko má,

Slezsko má peruť!

Petr Čichoň

Kostel sv. Václava v Ostravě je nejstarším ostravským kostelem. Jeho stavebně-technický stav byl v polo- vině devadesátých let v důsledku podloží a poddolování velmi špatný, statika narušená, praskliny veliké a sloupy šikmé. Proto se přikročilo k jeho rekonstrukci. Po statickém zabezpečení a opravě vnější slupky jsem byl přizván k interiérovému řešení.
Zadání znělo vytvořit multifunkční prostor s převažující liturgickou funkcí, využitelný i pro koncert, výstavu nebo divadlo. Téma mi bylo blízké a o to bližší, že zde chodíval před válkou jako malý kluk můj otec, děd mé ženy a babička tety.
Z dochované fotodokumentace vyplývá, že interiér prošel za poslední století mnoha úpravami - od pseudogotické výmalby, obdobím oslnivé elektrifikace klenebních žeber až po radikální tvarový a nábytkový úklid v 70-tých letech pravděpodobně v nadšení po 2. Vatikánském koncilu. Přemítaje o překotném vývoji kostelíku, bylo mně ho trochu líto a po nedlouhé úvaze jsem si stanovil dekorstruktivní koncepci interiéru. Myšleno zdobnost vyplývající ze samé bytnosti a podstaty materiálů a jim odpovídajících technologických postupů, jejich co nejpravdivější ozvěna na povrchu. Pokud už kostel snesl to dřívější, určitě snese i toto. Jen aby ji snesl církevní investor a památkáři, blesklo mi hlavou. Nakonec ji po dlouhých debatách o každé jednotlivosti unesli všichni.
Tvoření tohoto interiéru bylo z velké části vlastně objevování, odkrývání a tvoření povrchů. Veškeré interiérové zásahy jsou provedeny v estetickém akordu. Pokud budu jmenovat konkrétní zásahy - pak to jsou objevení a probourání původních vysokých otvorů do bočních barokních kaplí, odhalení gotických a renesančních kamenných prvků, opravy a úpravy omítek, nová výdlažba a veškeré novodobá technika (světla, zásuvky vč. zemních, ozvučení, požární signalizace, podlahové topení). V budoucnu po finančním zajištění se předpokládají restaurace původních fresek a jejich doplnění moderními v presbytáři (figurální cyklus v životní velikosti), nový mobiliář - obětní stůl ambon, sedes, vytvoření stálé expozice v boční kapli.
Nejtěžší kapitolou návrhu bylo osvětlení prostor a umístění osvětlovacích těles. Jádrem celé záležitosti bylo nasvětlit mši, koncert, výstavu a divadlo co nejmenším počtem světel z odpovídajících míst. Po zvážení všech možností byla světla navržena na subtilní hlavice nosných kamenných sloupů. Sloupy, řádně v sedmdesátých letech zomítané a s osekanými římsami nejprve nabyly svou původní podobu. Podle malé staré fotografie se vytvořil nový profil římsy s vrchním žlábkem pro kabely. Pak byla namyšlena světla s vodorovnou skleněnou nosnou deskou navazující tektonicky na předěl mezi nosným sloupem a nesenou klenbou. Na každé římse jsou osazeny 4 desky se 3 světly - tedy dohromady 12 světel.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 15.08.05
Návštěvnost: 63435 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.