Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
DZ Bank

Autor: Frank Owen Gehry
Adresa: Pariser Platz 3, Berlín, Německo | mapa
Web: www.dzbank.de
Investor: DG Immobilien Management GmbH
Projekt: 1995 Realizace: 12.1996 - 06.1999
Užitná plocha: 19100 m² Plocha pozemku: 4240 m²

Městské zónování parcely donutilo navrhnout stavbu pro FOGa netypickou a kupodivu funkční. Co zvenčí muselo akceptovat ducha okolní architektury Pariser Platz, to se vynahradilo na dřevem obloženém vnitřním atriu, kterému dominuje "koňská hlava". Model koňské hlavy, původně zamýšlený jako vstupní místnost a galerie pro Lewis House, dnes slouží jako konferenční místnost, která dramaticky pluje mezi dvěmi světlíky vzbuzujícími tvarem rybu. Na opačné straně od Pariser Platz budova šplhá až do výše deseti podlaží a v oknech je vidět podobnost s jeho projekty v Praze a Düsseldorfu.

Drby
Nebylo v historii této kanceláře poprvé, kdy se v časové tísni před odevzdávkou použil předmět, který původně neměl s budovou nic společného. Několik let ladem ležící počítačem vyfrézovaný dřevěný model "koňské hlavy" byl prvkem, který měl narychlo spíchnutému projektu dodat pocit dokončenosti a při postupu do dalšího kola by se nahradil. Porotě se však projekt líbil natolik, že porazil Tadao Anda i floridskou Arquitectonicu.
Gehry navrhoval sídlo pro DG Bank. Po září 2001 se instituce jmenuje DZ Bank.
Socha s povrchem z broušených ocelových plechů je pro autora "...the best form which I have ever made in my entire life."

Fakta
Pozemek mezi Akademií věd a americkou ambasádou, který zasahuje od Pariser Platz až po Behrenstrasse, je 42 metrů široký a 102 metrů dlouhý. Budova s více jak čtyřmi podzemními podlažími se do náměstí obrací pěti kancelářskými podlažími pro potřeby banky. Z Berhenstrasse je objem domu dvojnásobný (desetipodlažní) s naprosto odlišnou náplní (bytovka).

Komerční plochy celkem: 19 100 m²
Kanceláře/konf. místnosti: 18 800 m²
Byty: 3 300 m²
Začátek stavby: prosinec 1996
Položení základního kamene: červen 1997
Předání stavby: červen 1999
Autor: Petr Šmídek, 07.02.06
Návštěvnost: 69120 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
jo, Vích 07.08.08 10:13
taky jo robert 07.08.08 10:44
účastník Dušan 07.10.08 21:30
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.