Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Mateřská školka Omenapuisto

Autor: Häkli architects | Seppo Häkli, Matti Tervonen
Adresa: Punakanelinkuja 1, Helsinky, Finsko | mapa
Web: www.hel.fi
Realizace: 2013 Užitná plocha: 890 m²

Pečovatelské centrum Omenapuisto leží na úzkém pozemku a svým tvarem navazuje na sousední uliční síť. Jižní část parcely je vyhrazena venkovnímu hřišti, kam se obrací jednotlivé místnosti dětských skupin a také chodby. Hlavním cílem bylo dosáhnout lehkosti a otevřenosti ve spojení s požadovanou mírou dohledu. Dřevěná rámová konstrukce je převážně jednopodlažní, ale v místě, kde má budova dvě poschodí, se zároveň nachází víceúčelový sál s dvojnásobnou výškou, balkonem a místností pro vzduchotechniku.
Střecha se ve dvou směrech mírně svažuje. Na každém konci je velký okap, který chrlí vodu do kameny dlážděného bazénu, odkud se voda dál vsakuje do země. Přirozené klesání pozemku se využilo k rozmístění skluzavek a šplhacích svahů.
Podélné fasády jsou obloženy 42 mm tlustými deskami Kuningaspaneeli. Obkladové lepené panely jsou rozřezány na tři různé šířky. Prkna byla byla již v továrně ošetřena ochranným nátěrem. Obkladu byla ponechána jeho původní barva a prkna časem zešediví. Bílý vzor na obkladu byl namalován až na místě. Obklad byl dopraven v přesných délkách, aby se podařilo vyvarovat navazujícím spojům mezi svislými prkny. Upevnění je provedeno prostřednictvím skrytých sponek s mezerou k odvětrávání. Fasáda odpovídá nejnáročnějším kritériím na trvanlivost: kvalitní dřevo, přiměřená tloušťka, minimální pohyb a celistvý povrch.
Budova má požární odolnost třídy P3, což umožnilo využít dřevo také pro dělící úseky. Dlouhé fasády jsou uvnitř obloženy borovicovými deskami Effex. Podobně jako u obvodového pláště mají také vnitřní desky tři různé šířky se skrytými sponkami a bez horizontálních spár. Stejné dřevo je použité také jako dýha u nábytku. Vnitřní stěny jsou částečně obloženy kvalitními borovicovými deskami ošetřenými čirým voskem. Vstupní foyer se otevírá do dlážděného vnitřního dvora, který má namísto stropu velký kruhový otvor, který umožňuje slunci být součástí dvora. Na nádvoří je rovněž instalace od sochaře Pasi Karjula představující vesmír složený ze dvaceti koulí z modřínového dřeva.
Seppo Häkli
Zdroj: Ondřej Spusta
Vložil: Petr Šmídek, 22.07.14
Návštěvnost: 29223 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Fasáda ivana 24.07.14 14:03
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.