Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Einsteinova věž
Einsteinturm

Autor: Erich Mendelsohn
Adresa: Telegrafenberg 40, Postupim, Německo | mapa
Web: www.aip.de
Investor: Astrofyzikální institut v Postupimi
Projekt: 1917-19 Realizace: 1920-24

Sluneční pozorovatelna v Postupimi nedaleko Berlína je prvním významnějším a současně nejznámějším dílem německého expresionisty Ericha Mendelsohna. Zajímavostí je, že v době vzniku Einsteinovy věže v Mendelsohnově ateliéru pracoval také Loosův žák Richard Neutra.
Objekt v sobě ukrývá sluneční dalekohled navržený hvězdářem Erwinem Finlay-Freundlichem (1885-1964), který byl spolupracovníkem Alberta Einsteina a také ředitelem Einsteinova institutu. Finlay-Freundlichem se měl stát profesorem astronomie na pražské Karlově univerzitě, k čemuž z důvodu německé okupace nedošlo. Sluneční teleskop sloužil k pozorování a uskutečňování experimentů potvrzujících či vyvracejících Einsteinovu teorii relativity.
První Mendelsohnovy návrhy se objevily kolem roku 1917. Stavět se začalo v letech 1920-21. S provozem věže se muselo počkat až do roku 1924 po dodatečném získání finančních prostředků. Skulpturálnímu výrazu stavby nejlépe odpovídal beton. Ten byl nakonec použitý jen na hlavní nosnou konstrukci, zbytek je vyzděn z cihel a celá stavba je omítnutá. Sám Albert Einstein finančně podporoval vznik stavby i následný provoz věže, přestože v ní nikdy nepracoval. Vnější výraz i zvolený materiál se průběžně měnily, ale celková forma musela zůstat stejná, poněvadž obalovala Finlay-Freundlichův vynález. Celý dům totiž funguje jako dalekohled. Jedinečná konstrukce zalomeného teleskopu slouží postupimskému astrofyzikálnímu institutu dodnes. Sluneční světlo proniká střešní kopulí, dále pak proudí středem věže mezi schodišťovými rameny do suterénní laboratoře, kde se paprsky pod zrcadlem lámou v úhlu 90 stupňů a jsou dále distribuovány k jednotlivým přístrojům.
Koncem 90. let minulého století prošla Einsteinova věž u příležitosti 75. výročí vzniku kompletní rekonstrukci za přispění nadace Wüstenrot a nyní je zářivou perlou vědeckého parku na postupimském Telegrafenbergu.
Autor: Petr Šmídek, 29.04.14
Návštěvnost: 15439 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
***** Tomáš Vích 16.05.14 21:25
Podle fotografií robert 22.05.14 09:42
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.