Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Kavárna Změnatématu
Kawiarnia Zmianatematu

Autor: xm3
Spoluautor: Maciej Kurkowski, Julian Nieciecki, Mateusz Wójcicki
Adresa: Piotrkowska 144, Lodž, Polsko | mapa
Investor: Eudezet S.C.
Realizace: 2011 Užitná plocha: 104 m²

Restaurace se nachází v samém centru Lodže – na nejdůležitější ulici ve městě – Piotrkowska (nejdelší obchodní ulice v Evropě měřící 4,2 kilometru – pozn. překl.). Ulice, která byla původně symbolem blahobytu jednoho z nejbohatších měst v tomto evropském regionu, je nyní dlouhou osou procházející zchudlými a zdevastovanými oblastmi s monumentální zástavbou z předválečného období. S velmi omezeným rozpočtem se nám podařilo vytvořit výjimečný prostor k pořádání uměleckých a kulturních setkání pro mladé kreativní lidi z celého města. Majitel usiloval o to, aby vznikl prostor pro pořádání happeningů, výstav a rozličných uměleckých událostí.
Jako mladí architekti z hlavního města Varšavy oslovení místním umělecky orientovaným investorem z Lodže jsme se pokusili pomocí reminiscence zamířit na místní identitu. Název města v doslovném překladu znamená „loď“. Při navrhování jsme se nechali inspirovat bostonskou restaurací BanQ a pokusili se vytvořit blobovitý tvar se střechou připomínající loď zakusující se do interiéru historické stavby.
Samotná budova pochází z konce 19. století. Fasády jsou v typickém neoklasicistním slohu. V průběhu let se v přízemí domu vystřídala řada funkcí. Nyní nám prázdný a nedokončený prostor umožnil si vše přizpůsobit. Rozhodli jsme se místo ponechat v co nejsurovější podobě. Našim přínosem byla podlaha z epoxidové pryskyřice, stěny jsme ponechali v hrubé omítce, odstranili elektroinstalaci a nové rozvody ponechali na stěnách v černých ocelových trubkách.
Jediným nově přidaným prvkem v interiéru je organicky ztvárněný 'vetřelec', který do interiéru proniká z jeho středu a vytváří barový pult postupně rozdělený do několika funkčních částí. Vše, co je nové a lehce se dotýká čerstvě rekonstruovaného obvodového pláště (klasický venkovní svět), je bílé. Uvnitř jsou pak příčky, nosné stěny i strop zachovány v hrubé omítce.
Centrální prvek restaurace je vyřezán z překližky na CNC stroji. 'Vetřelec' je navržen rozfázováním formy do jednotlivých segmentů, které mají za úkol zakrýt instalace v podhledu. K vytvoření jednotlivých řezů a přípravě výrobní dokumentace byl použitý software Rhino/Grasshopper. Během prototypových příprav jsme vytvořili i několik pokusných kusů nábytku, který jsou zmenšeným modelem výsledné struktury. Navržený nábytek slouží jako kavárenské stolky složené z mřížkové struktury a také podélná lavice odvíjející se z barového pultu.
xm3
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 21.04.14
Návštěvnost: 32124 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.