Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Centrální Polsko-německá knihovna Caritas
Biblioteka Polsko-Niemiecka Caritas

Autor: M. i A. Domicz pracownia architektury | Antoni Domicz, Małgorzata Pizio-Domicz
Adresa: Szpitalna 7a, Opolí, Polsko | mapa
Web: www.diecezja.opole.pl
Projekt: 1995-96 Realizace: 1998-2001

Německá minorita je na polském území hodně početná a nejvíce obyvatel, kteří se hlásí k německé národnosti najdeme v opolském a slezském vojvodství. V městě Opole se sdružuje nejvíce německých spolků a organizací z celého Polska. Je proto logické, že pro sídlo knihovny společné pro oba národy bylo vybráno právě město Opole. Budova polsko-německé knihovny Caritas se současně stala symbolem polsko-německého usmíření.
Budova knihovny se nachází v historickém centru Opole v místě, které svého času patřilo ve městě k nejzanedbanějším. Na místě nynější knihovny stála neudržovaná budova z režného zdiva, zbořeniště a proluka.
Budova knihovny je složena ze tří částí, které jsou odděleny funkčně, konstrukčně i převládajícím materiálem. Původní historická stavba byla rekonstruována i se zachováním fasády z režných cihel. Na další třetině pozemku je postavena novostavba z betonu a s fasádu vykloněnou do úzké ulice. Extrovertnější přístup k architektuře si autoři mohli dovolit s ohledem na funkci a význam budovy. Střední část obě budovy spojuje a díky použití skla na střechu a pro obvodové stěny je zde umístěná vstupní hala velmi světlá a vzdušná. Skleněná hala svojí transparentností a nehmotností odkazuje na proluku, která se v těchto místech dlouho nalézala. Tento architektonický koncept podporuje i povrch podlahy haly z kostek malého formátu používané na dláždění chodníků.
Vertikální člení fasády není pouze formálním ornamentem, ale vodorovné linie na fasádě zobrazují modul, který je v celé stavbě dále důmyslně rozvinut od konstrukce až po interiér. Modul má výšku 1,1m a v každém patře se zopakuje celkem třikrát. Ve výšce 1,1m nad podlahou (úroveň prvního modulu) najdeme v budově všechny parapety, madla zábradlí, ale také desku informačního pultu v hale nebo kliky u dveří. Výšku 2,2m mají v novostavbě všechna nadpraží oken a dveří. Sečtením výšky tří modulů dohromady se dostaneme na hodnotu 3,3m, která odpovídá konstrukční výšce podlaží.
Novostavba polsko-německé knihovny v Opole dobře ukazuje, že i v místě s původní městskou zástavbou se dá navrhovat a stavět bez prvoplánových reminiscencí na historické stavby.
Vladimír Balda
Zdroj: Vladimír Balda
Vložil: Petr Šmídek, 30.04.14
Návštěvnost: 17214 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.