Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Náměstí Nowy Targ
Plac Nowy Targ

Autor: Roman Rutkowski Architekci | Roman Rutkowski
Spolupráce: Piotr Guliński
Adresa: Nowy Targ, Vratislav, Polsko | mapa
Realizace: 2013 Soutěž: 2010

foto: Jaroslaw Ceborski
Nowy Targ je jedno ze tří historických náměstí Vratislavi založené v rámci obnovy města po jeho vypálení Mongoly v polovině 13. století. Nový trh (přeložený název) se stal se novým obchodním centrem středověkého města. Na konci druhé světové války byla veškerá okolní zástavba zničena s výjimkou dvou historických domů, kdy jedním z nich byla radnice města. Okolní novodobá zástavba představuje příklady, odbornou veřejností ceněné, velmi kvalitní architektury ze 60. let minulého století.
Rekonstrukce náměstí vzešla z vítězného návrhu architektonické soutěže pořádané v roce 2010. Návrh rekonstrukce se inspiroval původními původní podobou náměstí, která byla komplexně řešena spolu s návrhem a výstavbou moderních bytových domů v minulém století. Základem návrhu, původního i současného, je mřížka v rastru 5 x 5m, která je v ploše náměstí zobrazena pomocí kontrastu dvou barev použité dlažby. Mřížka definuje velikost a umístění všech objektů na náměstí a to včetně mobiliáře. Na náměstí jsou zachovány původní vzrostlé stromy, které stejně jako předchozí řešení navazují na mřížku. Na náměstí bude realizována kašna, kterou zatím vyznačují pouze lavičky – lehátka umístěné uprostřed plochy náměstí. Pod velkou částí plochy náměstí je vybudováno podzemní parkoviště. Jeden z dvou výstupních objektů z podzemního parkingu bude dostavbě rozšířen městský pavilonu s informačním střediskem a kavárnou. Plánované stavby také důsledně vycházejí z rozměrů mřížky s modulovým rozměrem 5 m. Celá střední plocha náměstí je pro auta nepojízdná s výjimkou části s vjezdem do podzemního parkingu.
Rekonstrukcí náměstí Nowy Targ se tomuto veřejnému prostoru navrací důstojnost odpovídající jeho historickému významu a poloze v rámci centra historického města. Sympatické je, že je autorům podařilo s realizací navázat i na historii poměrně nedávnou, architektur šedesátých let, která je polskou odbornou veřejností velmi ceněna.
Vladimír Balda
Zdroj: Vladimír Balda
Vložil: Petr Šmídek, 18.05.14
Návštěvnost: 30732 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.