Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Ateliér Nad Zámečnicí

Autor: Roman Koucký architektonická kancelář
Adresa: Nad Zámečnicí 20, Praha, Česká republika
Realizace: 1999-03.2002

Jednoduché seskupení velkých šedých hranolů stávajícího domu motivovalo základní záměr celého návrhu. Vložením nového kubusu na místo dřívější terasy, vznikl prostor pro atelier. Ve staré části druhého podlaží je malá kreslírna, kuchyňka, záchod a koupelna.
Severozápadní část původní terasy zůstala otevřená. Krytá loggie je k západu a jihu prolomená velkými čtvercovými otvory a přímo propojena s úzkou terasou podél celé jihozápadní fasády.
Součástí přístavby, jako druhá etapa prací, měla být i oprava fasády. Všechny základní objemy (vlastní dům, svislý kubus hlavního schodišti a vodorovný kubus nové pracovny) by měly být ve třech rozdílných odstínech šedi s výrazně různými strukturami povrchů.
Systém nosných konstrukcí, fasádních prvků i interiérových detailů je řešen v modulové řadě vzniklé dělením a násobením 90 cm, což je i základní modul celého stávajícího domu.
Vnější plášť je důsledně šedý vnitřní plochy bílé. Předěly mezi interierem a exterierem jsou titanzinkové.
Interiér je důsledně monochromatický, barvy poskytují jen lidé a obrazy. Dřevěná podlaha, pochozí rošty topení i prkna terasy jsou natřeny bílým lazurovacím nátěrem. Velké prosklené plochy jsou osazeny zcela bez rámů, jen jedno otevíravé okenní křídlo na východ a dveře na západní loggii mají masivní, bílé dřevěné rámy.
Všechny skleněné plochy je možné zastínit jednoduchými bílými závěsy, jejich kolejnice (osazené pod úrovní sádrokartonového podhledu) slouží i pro zavěšování obrazu. Kolejnice jsou i ve venkovním prostoru loggie.
Celá nástavba je konstrukčně zcela samostatným celkem. Základním principem bylo nalezení systému, který by byl lehký a zbytečně nepoitěžoval stávající nosné konstrukce a nevyžádal si tak další staticko konstrukční opatření na nosných prvcích domu. Dalším kritériem bylo navrhnout takový postup stavby a montáže, který by co možná nejméně omezoval a rušil běžný provoz a fungování domu. Proto byl navržen systém, který je snadno smontovatelný a na místě stavby omezí “mokré” stavební procesy na minimum.
Základní nosná konstrukce je dřevěná. Soustava příčných nosných rámu s osovým rozpalem 90 cm je ve třech bodech přikotvena ke stávajícím konstrukcím domu. Rámy jsou v rovině podlahy a střechy propojeny podélnými trámy a zavětrovány ocelovými pásky a bedněním pláště.
Projekt
Fotograf
Ester Havlová
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 15.08.05
Návštěvnost: 54217 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.