Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Brána Evropy
Puerta de Europa / Torres KIO

Autor: John Henry Burgee, Philip Cortelyou Johnson
Statika: Leslie E. Robertson
Adresa: Paseo de la Castellana 189/216, Madrid, Španělsko | mapa
Web: www.en.realia.es
Investor: KIO - Kuwait Investment Office
Realizace: 1989-96 Výška: 114 m
Počet pater: 26 Užitná plocha: 87808 m²

Statika a konstrukce: LERA - Leslie E. Robertson Associates
Stavební společnost: FCC - Fomento de Construcciones y Contratas

Dvojice kancelářských věžích Puerta de Europa I a II představuje severní bránu do Madridu na nejdůležitější městské třídě Paseo de la Castellana. Nakloněná konstrukce mrakodrapů se příčí zažitým představám o výškových budovách, od nichž očekáváme především stabilitu a pevný obraz sídlící instituce. Projekt newyorského ateliéru Johnson Burgee Architects vznikl na zakázku kuvajtské společnosti KIO (Kuwait Investment Office) a stojí přímo na náměstí Plaza de Castilla, odkud jsou věže již z dálky patrné. Obě věže však musely ustoupit od uliční čáry z důvodu výstupů z metra. Z původní komplikace se pro Johnsona s Burgeem stala příležitost k netradičnímu řešení, jehož výsledkem bylo vybudování prvního nakloněného mrakodrapu na světě. Konstrukčního řešení 114 metrů vysokých věží se ujala newyorská kancelář LERA a stavbu provedla barcelonská společnost FCC. Obě věže se k sobě naklání o 15 stupňů, což na vrcholu znamená vyložení o 30 metrů oproti základně. Proti převrácení věže slouží betonový blok o rozměrech 60x10x10 metrů, který je umístěn na opačné straně pod zemí a s nejvyšším patrem je propojený ocelovým kabelem. K celkovému ztužení věží slouží také masivní ocelové diagonály na obvodovém plášti a železobetonové komunikační jádro uprostřed mrakodrapu. Druhotný rastr svislých a horizontálních ocelových prvků slouží k nezbytnému zesílení boční stability. Tyto prvky bývají u běžných konstrukcí skryté, ale v tomto případě se architekti rozhodli prvky zvýraznit, aby šly jasně rozpoznat. Hlavní nosná konstrukce je tak obložená nerezovou ocelí a druhotný rastr tvoří rudé ortogonální linie. Zbytek obvodového pláště je z kouřové skla, čímž ustupuje tradiční dělení na jednotlivá patra a celá fasáda splývá do ucelené tmavé plochy. Jednou z mála odlišností téměř identických věží je barevnost střešních heliportů (západní je modrý a východní je červený). Johnsonův našel odvahu pohrát si se zákony gravitace a posunout uvažování při návrhu mrakodrapů novým směrem.
Na počátku 90. let představovala Brána Evropy severní nástup do města a druhou nejvyšší budovou ve Španělsku. S novým miléniem se hranice města opět posunuly trochu severněji a vyrostla zde vyrostla čtveřice nejvyšších staveb ve Španělsku [Torre Espacio (224,5m) - Henry N. Cobb; Torre Caja Madrid (250m) - Norman Foster; Torre de Cristal (249,5m) - Cesar Pelli; Torre PwC (236m) - Carlos Rubio Carvajal].
Autor: Petr Šmídek, 02.03.12
Návštěvnost: 15869 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.