Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Knihovna a kulturní středisko ve Vennesla

Autor: Helen & Hard | Reinhard Kropf, Siv Helene Stangeland
Spolupráce: Håkon Minnesjord Solheim, Caleb Reed, Randi Augenstein
Adresa: Venneslamoen 19, Vennesla, Norsko | mapa
Web: www.vennesla.kommune.no
Investor: Vennesla Kommune
Náklady: 7 950 000 Euro Realizace: 10.2011
Soutěž: 2009 Užitná plocha: 1938 m²

foto: Emile Ashley
Budova knihovny a kulturního centra, v malém, původně dřevařském městečku Vennesla spořádaně zachovává uliční linii a navenek působí přívětivě: její uliční parter nabízí lavice k posezení. Letmý průhled dovnitř ale ukazuje, že tato stavba z místního kontextu docela vybočuje.
Toho, kdo sem vstoupil poprvé, umí interiér snadno ohromit. Je to trochu jako se ocitnout v útrobách obří velryby: velký sál rytmizují žebra, která splývají shora dolů a organicky přecházejí v knižní police. Je tu nicméně spousta světla: žebra sama svítí a ze stran sem vniká slunce. Povrchům dominuje barva světlého dřeva, materiálu, na nějž Norové nikdy nezapomněli ani v moderní architektuře a v současnosti se k němu stále častěji vracejí. Tím spíše tady, v městečku, které díky těžbě dřeva vyrostlo. Novostavba knihovny a kulturního centra vyrostla mezi dvěma staršími budovami, z nichž částečně vychází i její forma: tvar jednotlivých žeber se od jednoho k druhému postupně proměňuje. Jednou z těchto sousedních budov je už dříve existující kino, které sice přišlo o svůj starý foyer směrem do ulice, ale zato dostalo nové prostory pro setkávání a stalo se součástí nového celku. Část hlavního sálu tvoří také kavárna. Stavba je průchozí a překonává terénní převýšení; v polovině se tak dělí na dvě podlaží. Když vyjdeme zadem ven, nabízí knihovna překvapivě odlišnou tvář: výrazná černá fasáda, sjednocená dřevěnými lamelami, se vyklání ven a jeví se tu jako přirozený gravitační bod.

Text Ondřeje Hojdy je zkrácenou verzí článku pro magazín Architual 9/2013.
Autor: Ondřej Hojda, 27.01.14
Návštěvnost: 33795 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.