Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Urbánní koláž

Autor: Edouard François
Adresa: Av. du 11 Novembre 1918, Champigny-sur-Marne, Francie | mapa
Investor: Paris Habitat
Realizace: 2012 Soutěž: 2006
Užitná plocha: 9000 m²

Sedmdesátitisícové předměstí Champigny-sur-Marne na jihovýchodě Paříže se může pyšnit jak starým zachovalým městským jádrem, tak rozlehlými experimenty ze 70. let minulého století. Na jedno z takových sídlišť navrhl pařížský architekt Edouard François netradiční bytový dům, který si klade za úkol vytvořit nové městské centrum, kde se budou mísit komerční plochy s bydlením.
Françoisův vítězný návrh z roku 2006 usoudil, že zde nemůže vzniknout nic pěkného, protože celé široké okolí se samo jeví bezútěšně a namísto toho se rozhodl postavit něco opravdu velmi ošklivého, aby 'sousední stavby začaly působit svůdně'. Výsledkem toho jsou archetypální formy domu vyskládané na sebe. Předobrazy domů se architekt nechal inspirovat v sousedství. Jako sokl posloužil třípodlažní bytový dům obložený mědí, zinkem a terakotovými dlaždicemi. Každý dům má samostatný vstup z ulice. Uprostřed se nachází objemný třípodlažní blok, který svými rozměry připomíná bytovky z 50. let. Střídáním pásových oken s omítanými parapety vzniká výsledný dojem pruhované fasády. Horní část dotváří volně rozmístěné malé domy se sedlovou střechou, jejichž štíty směřují do všech stran. Přístup k těmto domkům je podobně jako u prostřední části po schodišti procházejícím skrz 'modernistickou' pásovou bytovku po nimi. Pokud pomineme formální pokleslost, tak byl při navrhování kladen velký důraz na kvalitu vnitřního prostředí. Všech 114 bytů se otevírá alespoň do dvou stran podle nejvyšších platných směrnic na ekonomickou efektivitu. Celý bytový komplex doplňují komerční plochy a krytá parkovací stání. Celý areál je protkán pohledovými osami, řadou průchodů a otevřených pasáží.
Autor: Petr Šmídek, 22.11.12
Návštěvnost: 30743 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.