Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Hedmarksmuseet

Autor: Sverre Fehn
Adresa: Strandvegen 100, Hamar, Norsko | mapa
Web: www.hedmarksmuseet.no
Realizace: 1967-79, přístavba 2001-05

Historické muzeum kraje Hedmark vzniklo na místě středověkého biskupského paláce blízko břehu největšího norského jezera Mjøsa. Stavba později zpustla a na začátku devatenáctého století na místě vyrostla sýpka. Ta, už jako ruina, po druhé světové válce přešla do vlastnictví krajského muzea. Nejprve na místě začal podrobný archeologický průzkum, který měl pokračovat i po postavení nového muzea. Základem sbírek se stala řada nálezů právě odtud; k nim se pak přidaly exponáty, dokumentující venkovský život v regionu.
Sverre Fehn ponechal velkou část vykopávek jak venku, tak uvnitř, odhalených, stejně jako to, co zbývalo z historického zdiva. Celá budova tak umožňuje neustálý dialog s minulostí. Zastřešení na dřevěných krovech střídá tašky se skleněnými tabulkami; horní světlo se mísí s postranním, které dovnitř vniká otvory ve zdivu. Ty architekt ponechal v původním stavu a pouze zakryl sklem. Vestavba je naopak záměrně kontrastní. V hlavních třech křídlech budovy se návštěvník pohybuje po vestavěných podlažích a rampách z betonu. Ten je jednak surový, s viditelným šalováním, jednak hladký, na kulatých nosných sloupech. Návštěvníkovi se nabízejí různé možnosti, jak muzeum projít; návštěva se tak odvíjí jako příběh na více úrovních.
Sverre Fehn důkladně promýšlel koncept muzea jako místa setkání z historií. V souvislosti s hamarským muzeem si mimo jiné poznamenal: „Jen novým vtělením okamžiku můžeme začít rozhovor s minulostí.“ Interiér muzea je kontinuální, nicméně vzácnější a sakrální předměty jsou umístěny ve třech betonových „věžích“. Zároveň některé trasy vedou ven, nejvýraznější je úzká zahnutá rampa, vedoucí k vykopávkám na dvoře. Probíhá tu tedy i dialog mezi exteriérem a interiérem: diváku se tu stále připomíná minulost jako sled stop minulosti konkrétního místa. Nedílnou součástí architektury je i instalace exponátů, jež většinou umístil architekt na černé železné držáky volně do prostoru.
Muzeum není nijak vytápěno a je tedy otevřeno jen v letní sezóně. Nepředstírá se tu zastavení rozpadu věcí – ten je jenom zbrzděn: „V materialistickém světě jsou muzea katedrálami pro uctívání minulosti. Pokoušíme se popřít vlastní smrt, odmítajíce přijmout zničení předmětů, stavíme tyto obří inkubátory a vybavujeme je těmi nejdražšími zlepšeními – ventilací, věčným uchováním (...). Jen život těch věcí je naprosto zničen.“
V jižním křídle, dokončeném v roce 1973, je auditorium, používané ke kulturním účelům. K muzeu patří i ruiny gotické katedrály v sousedství, které byly zakryty v roce 1998 vysokou konstrukcí ze skla a oceli podle návrhu architekta Kjella Lunda. V těsné blízkosti tak vynikají dva odlišné způsoby zpřítomnění historie: zatímco zastřešení katedrály se stalo novou dominantou místa, Fehnův rafinovaný přístup kombinuje prorůstání s důrazem na horizontalitu.
Hamarské muzeum patří k vrcholným dílům Sverreho Fehna a bývá srovnáváno třeba se Scarpovým Museo del Castevecchio ve Veroně. V českém prostředí se nabízí ke srovnání olomoucké Arcidiecézní muzeum od ateliéru HŠH.

Literatura
Christian Norberg-Schulz, Gennaro Postiglione, Francesco Dal Co, Sverre Fehn: Works, Projects, Writings, 1949-1996, 129-144.
– Per Olaf Fjeld, Sverre Fehn. The Thought of Construction, New York 1983, s. 129-140.
– Per Olaf Fjeld, Sverre Fehn. The Pattern of Thoughts, New York 2009, s. 112-131.
– Marianne Yvenes, Eva Madshus (eds.), Architect Sverre Fehn, intuition – reflection – construction, Oslo 2008, 92-97.
– Ingerid Helsing Almaas (ed.), Sverre Fehn. Projects and Reflections, Special Issue, Arkitektur N 7/2009, s. 10-27.
Ondřej Hojda, červen 2013Autor: Ondřej Hojda, 24.12.13
Návštěvnost: 18023 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.