Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Zlatý Anděl

Autor: Jean Nouvel
Adresa: Smíchov, Praha, Česká republika | mapa
Realizace: 1994-2000

Stavba, která se dočkala obrovské medializace ještě před svým dokončením, mne ve své dokončené podobě poněkud zklamala. Kampak se poděla Nouvelova lehkost, zjevení, dematerializace a další oblíbené architektonické motivy? Nouvel jako by si vystačil s nárožím nad křižovatkou a zbývající části komplexu ponechal svým spolupracovníkům. Cítíme-li u andělí perutě myšlení architekta, u zbývajících kostek nastupují tvrdé komerční boxy s kancelářemi, kterým nepomáhá ani Arial na fasádě.
Samotný komplex sestává z několika částí, jejichž funkční dělení odpovídá současnému polyfunkčnímu městskému domu - obchody v přízemí, v patrech kanceláře. Světlou vyjímkou je terasa s plánovanou letní zahrádkou ve třetím patře. Členění komplexu vyvolává smíšené pocity; nabízí se Nouvelova genialita, která reagovala na motiv městské proluky - rozbití bloku, nebo spíše trauma se zakládáním nad metrem. Ať už jsou platformy současné podoby domu jakékoli, dům stejně působí nesourodě.
Hlavním cílem Nouvelova snažení bylo vytvoření přívětivého městského prostoru pro cajzly, skepticky však na místě samotném najdeme vydlážděné prostranství se zastávkami a obchody. Nejsem sice velký urbanista, ale není to pro příjemné městské prostředí málo? Již se těším na záliv náměstí s multikinem, který vzniká opodál.
I přes uvedená negativa musím vyzdvihnout nároží s Wendersovým andělem - jediným Nouvelovým zjevením, které ač vyjádřeno velmi prvoplánově, působí ve stávající městské struktuře nádherně. Především díky němu patří Anděl ke kvalitním příkladům současné architektury v Praze.

Literatura
 
420 Kč

Stavba
Fasáda
Sipral a.s.
Izolace obvodového pláště, střechy a vzduchotechniky
ROCKWOOL
Autor: Jan Kratochvíl, 15.08.14
Návštěvnost: 79507 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
taková maličkost pipe 08.06.08 02:48
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.