Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Domov s hospicovou péčí na Vinohradech

Autor: JMA | Jan Mareš
Adresa: Jana Masaryka, Vinohrady, Praha, Česká republika | mapa
Projekt: 2010-11 Realizace: 2011-12

Domov s hospicovou péčí je hospicové zařízení, které nabízí komorní prostředí spolu s kombinací celodenní pobytové péče, domácí hospicové služby a možnosti neomezených návštěv blízkých a přátel nemocného. Vzhledem k charakteru a kombinace péče se jedná o ojedinělé zařízení v České republice. Jeho výskyt v anglosaských zemích již však není neobvyklý. Hospicovou službu mobilně poskytuje Cesta domů o.s.

Domov s hospicovou péčí byl zrealizován v rámci rekonstrukce podkroví domova seniorů na pražských Vinohradech. Je určen pro čtyři nemocné, kterým nabízí odpovídající zázemí. Vlastní prostředí jsme chtěli vytvořit blízké domovu, tedy komorní a vlídné, které poskytne dostatek soukromí nemocnému a zároveň prostor pro pečující osoby. Mělo by skutečný domov co nejvíce nahradit a pomoci rodině v její péči. Vzhledem k okolnostem vznikalo finální řešení až v průběhu stavebních prací.

Domov s hospicovou péčí má charakter velkého bytu či domácího penzionu. Měřítka a charaktery prostor jsou navrženy tak, aby nemocným i návštěvníkům umožnily přizpůsobit se novému prostředí bez výraznějších změn jejich domácích zvyklostí. To by měla podpořit přehledná dispozice, která je intuitivně snadno uchopitelná a podpořena barevností podlah. Samostatnou kapitolou byla snaha o odstranění rozličných prvků, které by připomínaly atmosféru a provoz ústavního zařízení.

Návrh musel skloubit řadu rozdílných požadavků. Hledali jsme vhodnou míru uzavřenosti a otevřenosti jednotlivých prostor tak, abychom vyhověli odlišným potřebám soukromí nemocných i jejich blízkých v průběhu času a při různých životních situacích. Hledali jsme tedy způsob, jak v jisté chvíli nabídnout možnost „společné domácnosti“ a v případě potřeby umožnit vysokou míru soukromí.

Rovněž jsme zvažovali optimální míru vybavenosti jednotlivých místností. Na jedné straně byla snaha o vytvoření domácího prostředí s vysokou mírou zabydlenosti, proti které stála potřeba nechat otevřenou možnost dotvořit si domácí prostředí podle svého. Rovněž požadavek určité domácí neokázalosti a obyčejnosti stál proti snaze nabídnout lepší standard vybavení. Ve výsledku jsou pokoje nemocných střízlivě zařízené s možností dotvoření domácího prostředí vlastním drobným vybavením či osobními věcmi.

Vstup do domova je umístěn ve střední části podlaží ze schodišťového prostoru s výtahem. Na vstupní část navazuje otevřená recepce se stálou službou sestry. Recepce i vstup využívá horního přirozeného osvětlení ze střešních světlíků a tvoří střed provozního dění. Na jedné straně je umístěna společenská část domova, na druhé straně pokoje nemocných. Potřebné zázemí je napojeno k zadní straně recepce, zbývající provozní zázemí je umístěno v navazujícím Centru sociální péče.

Vlastní pokoje jsou koncipovány jako samostatné jednolůžkové jednotky, které v případě potřeby umožňují rovněž pobyt pečující osoby ze strany rodiny. Jsou vybaveny ve standardu hotelového pokoje. Společenská místost poskytuje prostor pro klubové sezení, dětský koutek, společné stolování či menší rodinnou oslavu. Přilehlá kuchyňka je k dispozici jak personálu tak nemocnému či jeho blízkým s možností vlastní přípravy jídla.Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 25.12.13
Návštěvnost: 38420 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Domov s hospicovou péčí Petite 27.12.13 13:06
hospic ludvika kanická 02.01.14 10:11
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.