Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Après-ski Kraličák

Autor: Huť architektury Martin Rajniš | Martin Rajniš, Martin Kloda, David Kubík
Spolupráce: Tomáš Kosnar, Tom Foltýn, Luboš Loibl, Hana Procházková
Adresa: Hynčice pod Sušinou, Staré Město, Česká republika
Web: www.skikralicak.cz
Investor: Kraličák, s.r.o.
Realizace: 20.12.2012

Experiment pod Králickým Sněžníkem. Lídí, co do něčeho takového jdou není v Česku moc, ale vždycky mně potěší, když se s nima setkáme.
Prásk! Oči se otevřou do úplného procitnutí. 4:40, takhle jedu už čtvrtý týden. Vstávám, přikládám do krbu a jdu nahoru, abych nespavost nepřenášel na zbytek rodiny. Dnes se vracím do Hynčic pod Sušinou, na kraj světa pod Králickým Sněžníkem. Spieglitzer Schneeberg. Sudety. Vykořeněný kraj co se z následků druhý světový dodnes nesebral. Teď má šanci - z kombinace farmaření a lyžování tu ve dvou údolích roste areál, kde nezažijete frontu na vlek. Na třech místech naráz stavíme dřevěné kopule pro aprés-ski bary.To je můj úkol. Proto ta nespavost.

Zbalit věci, nářadí, opravit urvanou zástěrku na Bručounovi. Bručoun je letitý Land Rover Martina Rajniše. Z včerejší návštěvy Duchcova jsem přijel pozdě a mechanik už nemoh. Tak je to na mně. Velká podložka a vázací drát.
Na desátou mám být v aťáku. Dnes končí "Týden v realitě" - pracovní stáž pro studenty architektury. Klára kreslila Duchcovskou Marínu k budoucímu Moři Klidu a kráčející rozhlednu k Českému Brodu. Vypadá, že ji to bavilo.

Plně naloženého Defendera nechávám v Letňanech, dál jedu metrem. Zpoždění hodinu, navíc jsem zapomněl hodit na střechu štafle. Herdek. V atelieru lehký šok. "Mančaft" si chce promluvit - prý se málo vídáme a vyděláme si tak tak na nájem. Bodejť, když všichni ostatní studujou a mají nejvýš dva dny v týdnu na atelierovou práci. Trčet k tomu tři týdny v Hynčicích je jak věčnost. V Česku se skoro nestaví, s osmi realizacema za rok jsme na tom vlastně furt dobře. Tohle povídání přesouvám na příští středu. Musíme dorazit běžící projekty a nachystat se na cestu.

V Monteku zašantročili půl kilometru lana. V Celtimě finišujou s výrobou plachet, přivezou mi je zítra po vlastní ose. To zdá se funguje. Jedu vyzvednout dvě nové akuvrtačky, v mraze odešly baterky a sklíčidlo. V pátek mají do čtyř, v 16:10 se už nechytám. Herdek. Vemu naše Metábko, stejně musím pro ty štafle...
Volají z Monteka, lano se našlo. Je na firmě. Tak ještě do Vinoře, další hodina včudu. V sedm nabírám Hanku a Ondřeje na Ponte Negro. Fakt mám pocit že vyplouvám na moře. Z týmu znám jen čtyři: Tom, Folťas, Hanka od nás z Archwerku a Ondra co už tam byl. Ostatní jsou narychlo sehnaní studenti architektury z Liberce. Pirátská posádka, anebo stavební huť.

Cesta do Hradce je OK, všude sníh. Bručoun netopí. Přistupuje Adam. Foltýnek se svou posádkou jsou hodinu cesty napřed. Volá Tom, máme je vyzvednout v Zábřehu. Prý srážka na přejezdu a neodhadnutelné zpoždění vlaku.
Kafe. Tady se láme civilizace. Dál na Východ nejsou skoro žádné pumpy a vůbec žádné mekdonaldy. Zato krásná městečka. Probíjíme se přes Orlické hory - Vamberk - Žamberk - Červená Voda. Sněhové jazyky Bručounovi nevadí, zato po dlouhé cestě začlo něco hučet v motoru. Snižuju otáčky, je to trochu lepší. V Zábřehu jsme před půlnocí. Na nádraží chcíp pes. Vlak s klukama se vrátil z Řečan do Kolína. Zní to jak blbej vtip, to bude nadlouho.

Kolem kulturáku je živo. Podroušené skupinky se motají kolem, před schodama se schyluje k rvačce. Jdem dovnitř. Vy jste ze Sulka? Ne ... ehm. Jdem dál, evidentně je jim to jedno. Na pódiu kytara, basa, bicí, zábava v plném proudu.
"Ahoj, já jsem Milan, servisák. Tebe neznám, kde děláš?" Týpek odvádí Hanku na parket. Tak to jsem nezvlád, od příští písničky radši furt tancujem. Parket se vyprazdňuje. V pohorkách jsem dost nápadnej. Pogo a rock´n roll do dvou do rána.

Další azyl v zakouřeném nonstopu. Kluci jsou konečně tady. Vzhůru do hor, v pěti se už dá Bručoun docela zadýchat. Na Spartaku je tma, klíče jsou na zadním kole Foltýnkova Žluťáska. Tak tohle byla skoro čtyřiadvacítka. Na pokojí spí shaper Erik u spuštěného fejsbuku. Promazávám zaseklé sklíčidlo, vrní jako bubínek koltu. Vrtaček bude zítra dost. Vstáváme v šest a za dva, maximálně tři dny ty bary dokončíme.
kloda.blog.respekt, 14.12.2012Zdroj: z blogu Martina Klody pro časopis Respekt
Vložil: Petr Šmídek, 27.11.13
Návštěvnost: 34255 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.