Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vícefunkční pavilon Gondomar
Pavilhão Multiusos de Gondomar

Autor: Álvaro Siza Vieira
Adresa: Rua de Pevidal, Gondomar, Portugalsko | mapa
Web: www.cm-gondomar.pt
Investor: Câmara Municipal de Gondomar
Náklady: 20 000 000 Euro Realizace: 2001 - 28.06.2007

Stopadesátitisícové město Gondomar na západě těsně sousedí s Portem. V roce 2001 se radnice rozhodla vybudovat na dálniční sjezdu rušného obchvatu multifunkční sál pro 4-6 tisíc diváků a rozlehlé parkoviště pro 1000 aut. Hala byla dokončena podle návrhu Álvaro Sizy v červnu 2007 a od té slouží k pořádání různých sportovních událostí, hudebních koncertů, společenských akcí a výstavám. Objekt se skládá ze dvou částí usazených na mohutné cihelné platformě s protáhlou přístupovou rampou. Racionální hmota z režného zdiva obsahuje tréninkovou halu s kompletním zázemím. Do objektu se vstupuje pod skulpturálně ztvárněnou skořepinou poskytující dostatečné kryté venkovní prostranství. Tenký vzdouvající se betonový pás působí v kontrastu k mohutnému režnému zdivu. Šatny sportovců a další zázemí (masérny, posilovny a místnost pro zdravotníka) se obrací do dvojice vnitřních atrií. V horním podlaží jsou umístěny VIP salón, místnosti pro novináře, administrativa a vedení sportovní školy.
Druhou část představuje oválný vícefunkční sál tvořený dvojicí zakřivených betonových stěn, mezi něž jsou ukryty veškeré funkce (sedm vstupů, toalety, schodiště, prodej občerstvení). Tím mohl zůstat prostor sálu prázdný, aby umožňoval co nejvyšší flexibilitu. Oválný sál s rozponem 104 x 84 metrů bez dodatečných sloupů je zastřešen filigránskou prostorovou příhradovou konstrukcí. Světlá výška sahá od 15 metrů po obvodu až po více než 21 metrů uprostřed víceúčelového sálu. Všechny svislé stěny jsou z betonu, který je z exteriéru obložený režným zdivem.
Autor: Petr Šmídek, 20.10.13
Návštěvnost: 28390 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.