Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Administrativní a provozní budova Povodí Moravy

Autor: Architekti Hrůša & Pelčák, Ateliér Brno, s.r.o.
Adresa: U dětského domova 263, Olomouc, Česká republika | mapa
Realizace: 1994 - 2/1996

Budova je postavena v olomoucké čtvrti Nové sady v místech, kde řeka Morava opouští urbanistickou strukturu města, v návaznosti na úřední stavbu správce regulace řeky Moravy z roku 1930. Dům je svou podélnou osou (přibližně ve směru sever - jih) situován podél proudu řeky, vzdálen přibližně 14 m od jejího břehu a postaven asi 2,5 m nad její hladinu. Půdorysně je tvořen kruhovou výsečí o poloměru 208,8 m. Celková délka hlavní dvoupodlažní budovy je 102,2 m šířka 8,3 m, výška takřka 8,5 m. Konstrukčně je tvořena jednotraktem s osovou vzdáleností podélných nosných zdí 7,2 m a s taktem 23 příčných modulů po 4,2 m. Na 16. - 19. modul je v kolmém směru k fasádě nasazen přízemní příčný trakt délky 26 m (7 modulů po 3,6 m) a šířky 16,8 m (4 x 4,2 m).
V hlavní budově je v přízemí umístěna jednací místnost, jídelna, přípravna, laboratoře a sklady. V patře kanceláře, inspekční pokoje a zázemí pro řidiče a manuální pracovníky. Podélná chodba se 2 schodišti je umístěna v přízemí k řece, neboť vysoké parapety chodbových oken vytvářejí povodňovou hráz. V patře je pak dispoziční dvoutrakt obrácený, takže z kanceláří je výhled na řeku. V příčném traktu jsou umístěny garáže, dílny a kotelna. Svislou nosnou konstrukci hlavní budovy tvoří sendvičová konstrukce z cihelných bloků tl. 45 cm a přizdívky z lícových cihel tl. 15 cm (resp. černé žuly tl. cca 50 - 30 cm), u vnitřní obvodové zdi potom ze zdiva z plných cihel (ze statických důvodů kvůli velkým oknům v přízemí) a sendvičem s větranou vzduchovou mezerou. Vnější lamelové hliníkové žaluzie mají rolovací mechanismus skryt za betonovými překlady oken a jsou modré, podobně jako prosklené stěny příčného traktu garáží. Ten je tvořen prefabrikovanou skeletovou konstrukcí s betonovým panelovým pláštěm horizontálně děleným nutami resp. spárami po 60 cm. Kamenná západní fasáda, která je od vertikály odkloněna o 3°, bude od svého jižního konce porůstat trojlaločným psím vínem.
Stavba získala hlavní cenu v soutěžní přehlídce “Stavba desetiletí Olomoucka”, 1999.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 15.08.09
Návštěvnost: 59540 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Bečva Janík nebezpečné břehy. 26.06.09 20:49
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.