Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Roseni 7 - rekonstrukce bývalých truhláren

Autor: KOKO architects
Autoři: Jelena Grisjuk, Andrus Kõresaar, Raivo Kotov
Adresa: Mere Puiestee 1, Tallinn, Estonsko | mapa
Web: www.platz.ee
Investor: Rotermann City OÜ
Projekt: 2006 Realizace: 2009
Užitná plocha: 2700 m²

Budova Roseni 7, které se nachází v tallinské čtvrti Rotermann, původně sloužila jako truhlářská dílna. Objekt leží podél hlavní přístupové komunikace z Narva do čtvrti Rotermann. Při navrhování bylo hlavní  snahou udržet původní charakter bývalé truhlárny a zároveň dosáhnout typické výšky okolních fasád na náměstí. Zároveň byla vydána striktní pravidla pro rozměry a rozšíření budovy. Tyto skutečnosti stály za myšlenkou tří samostatných věží vyrůstajících nad původní budovou, která měla příchozím posloužit jako nové centrum čtvrti Rotermann. Okolní budovy s jednoduchými fasádami jsou orientovány dovnitř: pošta, multikino a nákupní centrum. Koncept pro tvar věží vychází z industriální architektury dvacátého století, kde kompozicí opakování stejných třídimensionálních tvarů vzniká výsledná industriální krajina. Zároveň byly využity nejlepší techniky své doby, aby zakryly technologické zařízení. Inspirovali jsme se fotografiemi industriální krajiny od německých fotografů Bernda a Hilly Becherových.
Současné rozvojové fáze městské čtvrti Rotermann se řídí ekonomickými sílami: jeden typ průmyslu v městském prostředí skomírá, nemá již nadále žádnou hodnotu, a následně se do něj stěhuje průmysl nový, adaptuje a doplňuje zachované původní části.
V prvním se nachází kavárna a restaurace, která je v letě doplněna o letní terasu. Druhé podlaží budovy slouží ke komerci a službám. Věže slouží administrativě, každá z nich představuje samostatnou jednotkou.
Konstrukční řešení věží bylo navrženo tak, aby co nejméně zatěžovaly stropy spodních podlaží. Výtahová šachta a schodišťový prostor v centru funguje jako přenosný prvek s vykonzolovanými podlažími. Jednotlivá jádra jsou podepřena třicetimetrovými sloupy, stejně jako bylo centrum Tallinnu vystavěno na mořském dně.
Roseni 7 bylo v roce 2009 nominováno do výběru výroční ceny Miese van der Rohe.
Zdroj: Překlad autorské zprávy Tomáš Berka
Vložil: Petr Šmídek, 04.10.13
Návštěvnost: 40113 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Pekný príklad pre nás Matej Farkaš 05.10.13 12:00
nie developeri ale mesto granko 10.10.13 12:18
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.