Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Integrované studentské centrum
Zintegrowane Centrum Studenckie Politechniki Wrocławskiej

Autor: Manufaktura Nr 1 | Bogusław Wowrzeczka
Spoluautor: Mariusz Maury, Artur Płaza, Piotr Krynicki, Arkadiusz Chamielec
Adresa: Wybrzeze Wyspianskiego 27, Vratislav, Polsko | mapa
Web: www.pwr.wroc.pl
Projekt: 2002 Realizace: 2005-07
Soutěž: 2004-06 Užitná plocha: 16600 m²
Zastavěná plocha: 3410 m² Plocha pozemku: 22300000 m²
Obestavěný prostor: 85000 m³

Kampus Technické univerzity ve Vratislavi je příkladem sevřeného školského areálu z počátku minulého století, ve kterém lze rozpoznat několik typů objektů a několik architektonických stylů. Vzdělávací komplex tvoří závěr „Aleje profesorů", spojující navrhovaný soubor s památníkem zavražděných Ivovských profesorů, který leží mezi budovami technické univerzity u Grunwaldského náměstí. Objekt je usazen v jedné linii s hlavní budovou univerzity. S ohledem na okolní zástavbu je výškově odstupňovaný - část orientovaná k nábřeží Wyspiańského je pětipodlažní, část orientovaná do vnitřního náměstí je dvojpodlažní. Otevření nároží v přízemí umožňuje široký průhled do prostoru náměstí z vnější strany, a vtahuje tak uživatele dovnitř.
Integrované studentské centrum je strojem sloužícím vzdělávání, moderní fabrikou, ýrobnou intelektuálního potenciálu, který je základem současné počítačové civilizace. V dialogu architektury a stroje použity slučování vynálezů a vědeckých objevů důležitých pro historii počítacího stroje - počítače. Jedná se o asociaci a kartou, která ve spojení s algebrou symbolické logiky Georga Boola tvoří základ pozdějšího navrhoání počítačů.
V důsledku žití této perforované „desky" vznikla jednolitá plocha fasády bez viditelného rozdělení na podlaží. Tento charakter odtrhává ádu od její vnitřní funkce - její plocha sama o sobě se stává mediálním vzkazem, informací zapsanou v binárním kódu, který se setmění mění v přelud Titanicu plovoucího v prostoru. Uspořádání vnitřních prostor je v rozporu s koncepcí autora imobilní; soutěžní ávrh se opíral o archigramovskou absolutní mobilitu prostoru, zrealizovaný projekt se omezil na zásadu prázdný - plný (stejné pří generování informací elektrický impulz - absence impulzu, kód nula - jedna) bez ohledu na vnitřní uspořádání a potřebu ětlení. Tato zásada je viditelná ve spodní části budovy - masivní tmavé bloky auditorií byly vloženy do prosklených komunikačních (v soutěžním návrhu byla prosklená také střecha), ve vyšších patrech se projevuje pouze v počítačových a fyzikálních řích. Vložené boxy jsou navrženy v prosté, opakující se formě. Komunikační prostory, ve kterých se odehrává studentský život, í v projektu zásadní význam.
Nová budova technické univerzity je spojením minimalistické a autorské architektury a představuje výrazný počin v rámci daných podmínek.
Manufaktura Nr. 1

Literatura

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 30.11.13
Návštěvnost: 31492 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
... příklad... S. Kuchovský 02.12.13 16:01
... Daniel John 03.12.13 13:42
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.