Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Centrum pro přírodu Čmelák

Autor: VLADIMÍR BALDA architekt | Vladimír Balda
Martin Hilpert
Spolupráce: Irena Vybíralíková
Adresa: Na výběžku, Starý Harcov, Liberec, Česká republika | mapa
Web: www.cmelak.cz
Investor: Čmelák - Společnost přátel přírody, o.s.
Projekt: 2012

Budova Centra pro přírodu je navrhována jako zázemí liberecké ekologické organizace Čmelák. Současně by se měla stát místem pro trávení volného času všech návštěvníků, kteří mají zájem o přírodu, zdravý životní styl, pobyt v přírodě, ekologickou výchovu a další obdobné aktivity.
Na pozemku vyhrazeném pro stavbu centra se nachází ruiny původní podhorské chalupy, ze které dnes zbývají již jen obvodové stěny z kamene a cihel.
Nový objekt Centra pro přírodu, ve zjednodušeném tvaru, kopíruje půdorys původní horské chalupy. Jednoduchá kvádrová hmota je zastřešena, stejně jako původní  objekt, sedlovou střechou se sklonem 45 stupňů s malým přesahem.
Provoz centra je umístěn ve třech podlažích a v podkroví. Vstup do budovy, který je zvýrazněn nikou ve fasádě ve fasádě, je situován na severovýchodním nároží. Přes zádveří se návštěvník dostává do chodby se schody pro přístup do dalších podlaží. Půdorysné trojdělení se schodišťovou chodbou uprostřed a se opakuje ve všech dalších podlažích. Přízemí je zvýšené a s výjimkou hlavního vstupu zde není možnost vystoupit z místností přímo na terén. Hlavní prostorem podlaží a celého objektu vůbec, je školící místnost, která slouží k setkávání členů sdružení a návštěvníků centra. Zbývající prostory podlaží jsou vyhrazena pro nezbytné sociální a technické místnosti.
Suterén je téměř celý vyhrazen pro výtvarnou dílnu, ze které je možné přes francouzská okna vystoupit na terasu vymezenou budovou centra a potokem protékající skrz pozemek. Zbývající část podlaží je určena pro technickou místnost a sklad otopu.
V druhém nadzemním podlaží se nacházejí kanceláře pro pracovníky sdružení, pokoje pro krátkodobé i dlouhodobé ubytování a odpovídající sociální zařízení. Podkrovní místnosti jsou vyhrazeny pro příležitostné přespání sportovnějšího typu nebo pro skladování.
Pro nosnou konstrukci je uvažována kombinace zdiva z vápenopískových cihel a železobetonových stropů. Pro krov je navržena tesařská konstrukce. Pro sokl dosahujícího až do výše prvního nadzemního podlaží je navržen obklad z žulového zdiva původní stavby. Pro zbývající podlaží je navržen svislý obklad z povrchově neupraveného dřeva. Střešní krytina a další klempířské prvky jsou uvažovány z titanzinku s předzvětralým povrchem.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 21.08.13
Návštěvnost: 17234 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.