Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
ArtPunkt - centrum uměleckého vzdělávání
Centrum Edukacji Artystycznej

Autor: M. i A. Domicz pracownia architektury | Antoni Domicz, Małgorzata Pizio-Domicz
Spolupráce: Marta Pizio
Adresa: Kosnego 32, Opolí, Polsko | mapa
Web: www.galeriaopole.pl
Projekt: 2006-07 Realizace: 2009-10
Užitná plocha: 402 m²

V 70. letech minulého století byla v městě Opole na jihozápadě Polska postavena nová budova divadla nesoucí jméno básníka Jana Kochanowskiego. Spolu s divadelní scénou byl vybudován i  výstavní pavilon Galerie Sztuki Współczesnej. Bohužel nezbylo místo ani finance pro nezbytné zázemí galerie. Po více jak dvou desetiletích provozu galerie byl pro účely zázemí vybrán vícepatrový dům v těsném sousedství divadla, který původně sloužil pro ubytování dělníků pracující na stavbě divadla a galerie. V době rozhodnutí o jeho novém využití, byl již ale několik let neobydlen a chátral.
Projekt rekonstrukce byl zadán manželskému páru opolských architektů Małgorzatě a Antonimu Domicz. Jedním z důvodů výběru této dvojice, byl i fakt, že se jako architekti podíleli na úspěšné rekonstrukci galerie, pro kterou nyní měli navrhnout prostory zázemí. Architekti se museli vypořádat se špatným stavem dlouho neudržované budovy i s náročným stavebním programem. V rámci rekonstrukce bylo nutné vytvořit chybějící prostory pro kanceláře, výtvarné dílny, fotoateliér, knihovnu a pokoje pro ubytování hostů.
Architekti se rozhodli dům zcela přebudovat. Místo fasády s pasovými okny, odpovídající době vzniku, navrhli  svislé  okenní otvory stejné velikosti, rovnoměrně rozložené po celé fasádě s výjimkou střešní nadstavby a parteru. S ohledem na velmi rozmanitou náplň vnitřních prostor, se nová okna  pro některé místnosti vyjevila jako nežádoucí. Nepotřebná okna byla zaslepena tak, že na fasádě po okenních otvorech zůstaly  několik centimetrů hluboké niky. Zrekonstruovaná fasáda si zachovala jednolitost a pravidelný rytmus. Celý dům je s výjimkou prvního a posledního podlaží opláštěná průsvitnými deskami z plastu, které jsou k fasádě přichyceny nepravidelně rozmístěnými nerezovými kotvami.  V místě zaslepených oken jsou osazena LED světla, která v noci, při rozsvícení vytvářejí dojem fasády s pravidelným rastrem oken. Průsvitný obal z umělohmotných desek tuto iluzi  ještě zesiluje. Výrazně zelená barva střešní nadstavby odkazuje s lehkou ironií na barvu stromů a keřů, kterými byla střecha domu v době před zahájením rekonstrukce porostlá.
S omezeným prostorem se architekti museli vypořádat nejen v provozních prostorech, ale i v komunikačním prostoru schodiště. Původní šířka schodišťových ramen nebyla dle platných norem a předpisů dostačující. Rozšíření schodiště nebylo z prostorových ani finančních důvodů možné. Architekti tento problém vyřešili netradičním zpracováním zábradlí, které je zhotoveno z plastových desek silných pouze několik milimetrů. Desky lichoběžníkového tvaru jsou umístěny v úzké mezeře schodišťového zrcadla a překvapivě dobře plní funkci opory i zábrany zároveň.
Zrekonstruovaný dům se svým architektonickým pojetím, lehkým plastovým obalem,  světelnou hrou a výraznou barevností střešní nástavby více přibližuje blízké galerii než činžovním domů na něž bezprostředně navazuje. Ještě před rekonstrukcí budovy centra umění Art-Punkt bylo upraveno veřejné prostranství mezi galerií a centrem pro účely vystavování uměleckých děl v exteriéru. Rekonstrukcí budovy centra Art-Punkt byl dokončen areál kulturně-společenských budov v této části Opole do jednoho logického celku.
Zdroj: Vladimír Balda
Vložil: Petr Šmídek, 21.08.13
Návštěvnost: 34432 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Vizualizovaná vizualizace... Lenka Štěpánková 29.08.13 10:44
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.