Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Nové křídlo knihovny Raczynski
Nowe skrzydło Biblioteki Raczyńskich

Autor: JEMS Architekci
Autoři: Olgierd Jagiełło, Maciej Miłobędzki, Marek Moskal, Marcin Sadowski, Jerzy Szczepanik-Dzikowski
Adresa: Plac Wolności 19, Poznaň, Polsko | mapa
Web: www.bracz.edu.pl
Realizace: 2010-13 Soutěž: 12.12.2003

Autorem rozšíření knihovny Raczyński v Poznani je renomovaný varšavský ateliér JEMS, který před deseti lety zvítězil v národní soutěži. Hlavním záměrem investora bylo, aby nový návrh co nejlépe naplňoval všechny současné potřeby a nabídl optimální prostředí pro veškeré současné i budoucí knižní sbírky. Návrh v sobě navíc kombinuje funkci knihovny s komerční částí, která se bude v budoucnu podílet na podpoře provozu knihovních aktivit. U nového návrhu největší pozornost především poutá fasáda do  Aleje Karola Marcinkowskiego, kde se přísný pilastrový rastr odkazuje svojí formou i materiálem na neoklasicistní průčelí přední historické budovy. Kromě nepřehlédnutelné formy si objekt zasluhuje daleko větší pozornost uvnitř. Historická budova obrácená do náměstí Wolności bude i nadále sloužit k reprezentativním účelům a pořádání významných kulturních událostí v Poznani. Přemístily se sem také umělecké a hudební sbírky, které dosud byly na více různých místech po městě. Prosklený krček mezi původním objektem a novou částí zároveň slouží jako dodatečný vstup do knihovny z ulice Marcinkowskiego. Přízemí domu slouží ke komerčním aktivitám: kavárna s přístupem k dennímu tisku, internetu a prodejna knih a umění. Kompoziční osa se skládá z vnitřních dvorů s horním světlíkem a vysázenou zelení. V prvním patře se nachází výpůjční knihovna s veřejně přístupnými počítači. Ve druhém podlaží se nachází několik čítáren: hlavní sál pro sto lidí, čítárna denního tisku - 30 míst, diváky multimedií - 60 míst, přístupových bodů k internetu - 30 míst, pouštění CD a DVD nosičů - 25 míst. Ve třetím patře se nachází speciální fond s nejcennějšími sbírkami včetně konzervátorské a knihařské dílny. Ve čtvrtém a pátém poschodí jsou zamýšleny sklady knihovního fondu s publikacemi od 19. století do současnosti. Kromě toho se ve dvou podzemních podlažích nachází veřejné parkoviště. Návrh počítá s regálovými rezervami na několik dalších generací.
Po Slezské univerzitní knihovně v Katovicích jde v Polsku ve velmi krátké době o další knihovnu mezinárodní úrovně. Ředitel poznaňské knihovny Wojciech Spaleniak očekává, že „knihovna nebude disponovat pouze moderním zázemím, ale především vytvářet příjemnou lidumilnou atmosféru. Čítárny jsou sice prostorné a otevřené jako u většiny dnešních knihoven, ale člověk tu zároveň pociťuje příjemné intimní ovzduší. Kontakt s knihou se zde odehrává za příjemného osvětlení, v pohodlném nábytku a uprostřed umírněného designu."
Zdroj: za použití informaci z domovských stránek knihovny Raczynski
Vložil: Petr Šmídek, 15.08.13
Návštěvnost: 37324 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.