Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Hong Kong & Shanghai Banking Corporation

Autor: Lord Norman Foster
Adresa: 1 Queen's Road, Central, Hong Kong, Čína | mapa
Web: www.hsbc.com.hk
Investor: Hongkong and Shanghai Banking Corporation Limited
Náklady: 670 000 000 USD Projekt: 1979
Realizace: 1983-86 Výška: 179 m
Počet pater: 44 Užitná plocha: 99000 m²

Roku 1979 vyzval Michael Sandberg, prezident Hong Kong & Shanghai Bank, 7 architektů k soutěži o nejkrásnější banku světa. Vyhrál Norman Foster, jehož soutěžní projekt byl ve své době absolutně nejdražším stavebním dílem na světě, což Sandberga jistě zaujalo. Realizace 47-poschoďové administrativní budovy pnoucí se do výšky 180 metrů stála 5 biliónů hongkongských dolarů.
Soutěžícímu Normanu Fosterovi bylo tehdy 44 let a budova HSBC byla v jeho portfoliu prvním mrakodrapem. Přesto, nebo možná právě proto, dokázal vytvořit do té doby nevídanou výškovou budovu, která plně odráží jeho konstruktivistické zanícení. Společně s inženýry od Ove Arupa vyprojektoval na Hong Kong Island smělý manifest architektury high-tech.
Naprosto jedinečné pojednání všech stavebních prvků, které bylo nutné ověřovat na mnoha modelech, se zasloužilo o posunutí finanční stavební laťky a HSBC se stala doopravdy nejdražší budovou na světě. Ojedinělý konstrukční systém ústřední superkonstrukce tvořené osmi čtveřicemi válcových megasloupů nacházejícími se na východním a západním konci budovy v kombinaci se zavěšenými stropy umožnil vydrbat s prostorovými nároky kladenými na staveniště. Každá část stavby byla prefabrikátem, který se po vyrobení přivezl a osadil až na staveništi. Jak říkává Norman Foster: "Ten dům jsme stavěli v bílých pláštích". High-tech dotažený až do extrémní podoby evokuje i tvar průčelí připomínající zvětšený mikroprocesor. Z oblasti sci-fi tak trochu pochází i vyřešení vstupu do bankovní haly. Tenkou efemérní membránu protínají dva dlouhé eskalátory ústící v bankovní hale. Ta si svými proporcemi nezadá s gotickými chrámy.
Norman Foster vytvořil v Hong Kongu bezpochyby nejlepší příklad světové high-tech architektury, a to za jedinečné podpory ze strany investora. Jediným motivem upomínajícím na symboliku Hong Kong & Shanghai Bank jsou dvě plastiky lvů u vstupu do budovy, kterých je dobrým zvykem se před finančními operacemi pro štěstí dotknout.
HSBC je rovněž úžasným příkladem skloubení moderní technologie a tradičního čínského feng-shuei. Podmínkou investora bylo mimo jiné umožnění bezproblémového létání draka v přízemí budovy, s čímž si Foster báječně konstrukčně poradil.
Poděkování Lukáši Havlíčkovi za dojmy.
Autor: Jan Kratochvíl, 14.08.07
Návštěvnost: 76435 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.