Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Bracken House

Autor: Michael Hopkins
Adresa: Friday Street, Londýn, Velká Británie | mapa
Investor: Obayashi Corporation Europe BV
Realizace: 1955-59; 1988-92 Užitná plocha: 26000 m²

Brendan Bracken (1901-1958), vydavatel novin Financial Times, pověřil v roce 1952 Sira Alberta Richardsona návrhem nového sídla novin v londýnské City v blízkosti katedrály svatého Pavla. Stavba byla dokončena podle Richardsonova projektu v roce 1959. Návrh byl inspirován turínským Palazzo Carignano od Guarina Guariniho dokončeným v roce 1679. Mezi dvěma sedmipatrovými kancelářskými křídly se nacházela tiskárna. Původně eliptický půdorys prostřední hmoty tiskárny byl kvůli omezenému rozpočtu změněn na osmiúhelník.
V roce 1987 byla budova prohlášena památkou. Tiskárna byla zastaralá a vedení Financial Times se rozhodlo Bracken House opustit. Autorem budovy nové tiskárny (1988) na Isle of Dogs je Nicholas Grimshaw. Budovu Bracken House koupila japonská Obayashi Corporation a pověřila ateliér Michaela Hopkinse, aby dům citlivě přestavěl na kancelářskou budovu pro potřeby finanční instituce.
Hopkins zachoval boční Richardsonova klasicistní křídla. Jejich fasáda z režného zdiva s bronzovými rámy oken je doplněna o kamenické detaily z růžového pískovce z lomu v Hollingtonu. Střecha bočních křídel je kryta měděným plechem. Prostřední hmotu bývalé tiskárny Hopkins nahradil novým objemem s volnou kancelářskou krajinou kolem ústředního komunikačního jádra.
Prostřední hmota s radiální nosnou strukturou upomíná svou eliptickou půdorysnou formou na původní Richardsonův záměr dodržet Guariniho palácový koncept. Tři podzemní podlaží vyplňují garáže s autovýtahy a další technické zázemí. Horní podlaží jsou vyhrazena pro kanceláře. Sociální zázemí a úniková schodiště jsou umístěna v bočních křídlech.
Fasáda nové prostřední části je členěna tradičně na sokl, vertikální arkýře a kladí. Atrium s centrální komunikační věží se čtyřmi výtahy prosvětluje střešní světlík. Rozvody vzduchotechniky a kabeláže jsou ukryty ve zdvojených podlahách. Svítidla jsou zapuštěna do podhledu mezi betonová žebra stropu.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 05.08.13
Návštěvnost: 24176 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Hmmm... šakal 05.08.13 12:00
Britská postmoderna, Vích 05.08.13 19:25
...Tedy,... šakal 06.08.13 16:18
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.