Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rekonstrukce a úprava zámku Freudenstein
Sanierung und Umnutzung Schloss Freudenstein

Autor: AFF Architekten
Adresa: Schlossplatz 4, Freiberg, Německo | mapa
Web: www.schloss-freudenstein.net
Investor: Město Freiberg
Náklady: 21 666 000 Euro Projekt: 2005
Realizace: 2006-08 Soutěž: 2005
Užitná plocha: 16450 m² Obestavěný prostor: 59120 m³

Historie
Zámek Freudenstein ve Freibergu prošel v během času řadou změn a byl přizpůsoben různým potřebám. V jeho historii lze zajít až do románského období či nalézt úzké propojení se sídlem saského vévody. Svoje nejslavnější období však zámek zaznamenal v renesanci. Následně byl přestavěn na vojenské skladiště a od té doby jeho stav upadá. Zámek opakovaně prošel několika proměnami: od tvrze k reprezentativnímu sídlu šlechticů, přes zbrojní sklad až po vojenský lazaret. Vložením nové funkce by se měl tento vývoj konečně zastavit. Tato výjimečná stavba by nyní měla vyprávět svůj příběh a utvrzovat svůj kulturní význam.
V únoru 2005 se konala mezinárodní soutěž, v níž vyhráli AFF Architekten z Berlína. Mezi rozhodnutím poroty a dokončení stavby uplynulo pouhých 156 týdnů. Od podzimu 2008 zámek hostí nejucelenější archiv o hornictví v Evropě a největší sbírku minerálů na světě. Kromě toho přibyla na nádvoří také nová restaurace.

Koncept

Nádvoří - tzv. “Neue Schlosshof“ má pravoúhlý tvar obklopený ze všech čtyř stran zámeckými křídly. Návrh vychází z výstav konaných uvnitř objektu. Velké desky žluté žuly mají tvar různých nerostů zasazených do plochy pískovaného asfaltu. Celý soubor navíc doplňují dva černé pavilony z černého betonu.
Kostelní křídlo - druhý nově navržený objekt je vložen do bývalého kostelního křídla (Kirchenflugel). Tato moderní archa ukrývá ve svých archivech za mohutnými stěnami ve čtyřech podlažích celou historii hornictví v Sasku. Pokladnice je zakotvena do historických zdí a navenek se projevuje prostřednictvím vyčnívajících okenních otvorů (tzv. “Hutzen“). Prostorové členění mezi starými a novými stěnami je záměrné výrazné, aby se dalo snadno rozlišit mezi historickým a novým příběhem zámku: z bývalé kaple a prostřední zbrojnice je dnes čítárna a výstavní prostory.
Velká věž - kdysi byla součástí komnat saského velkovévody. Její současnou funkcí jsou kanceláře saského důlního archivu. Vstupní část zároveň funguje jako atrium umožňující nahlédnout na průběh archivace a zároveň usnadňující vzájemnou komunikaci. V přízemí je zachována část dřevěné konstrukce jako památka na původní přestavby na vojenský arzenál. Při navrhování bylo vždy pamatováno, aby šlo rozlišit mezi starými a novými plochami.
Dlouhý dům - v této části zámeckého areálu můžeme spatřit stavební prvky sahající od gotických špalet až po dřevěné renesanční prvky vsazené do celkové prostředí z 19. století. Do čtveřice nejzajímavějších sbírek s minerály se vstupuje přes dnešní “Raumlust“. Prohlídkou výstavy se návštěvník setká nejen s minerály z celého světa, ale také seznámí s historií zámku.
Stavební prvky - zábradlí, stoly, dveře či okenice jsou kromě svého funkčního účelu také architektonickou výpovědí. Jejich prostřednictví vzniká pojítko mezi stavbou a identitou nového hospodáře. Vypráví příběh svého vzniku a zároveň naplňují požadavky na nové veřejné stavby. Barevné pojetí místností se podobá výstavovaným minerálům. Všechny prvky dokážou být soběstačné, ale zároveň obsloužit celek.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 29.07.13
Návštěvnost: 34672 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.