Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Bank of China

Autor: Pei Cobb Freed & Partners | Ieoh Ming Pei
Adresa: 1 Garden Road, Hong Kong, Čína | mapa
Web: www.boc.cn
Investor: Bank of China
Realizace: 1985-90 Výška: 368 m
Počet pater: 72 Užitná plocha: 13100 m²

Myšlenka postavit v Hong Kongu pobočku Bank of China vznikla na základě rozhodnutí Británie z roku 1984 o odstoupení Hong Kongu Číně. Číňané, toužící po znovunavrácení kolonie a po jasném zviditelnění nastupující světové finanční síly, oslovili amerického architekta čínského původu Ieoha Ming Peie. Ironií osudu je skutečnost, že Peiův otec byl bývalým manažerem Bank of China a spolubojovníkem Čang-Kai-šeka proti komunistickému režimu, který nyní pověřil Peie-syna návrhem pobočky své ústřední banky. Pei nakonec po dohodě s otcem zakázku přijal s odůvodněním "uspokojení tužeb čínského lidu".
Bank of China musela překonat nesmírné geografické, politické a stavební překážky. Budova je situována v hustém centrálním distriktu Hong-Kongu na příkře se svažujícím pozemku. Malý pozemek (2 akry) byl spoután spletí autostrád a ramp. Během 2. světové války sídlilo na pozemku velitelství japonské armády, které zde umučilo tisíce zajatců. Konstrukční požadavky vyplývají z umístění budovy v zóně tajfunů - namáhání větrem je dvojnásobné oproti New Yorku a co se týče ochrany před zemětřesení, je stejně přísné jako v Los Angeles.
Podobně jako mnoho Peiových staveb i Bank of China vyvolává kontroverzní reakce. Bankovní úředníci na rozdíl od místních geomantiků nesdílejí s konečnou podobou budovy nadšení. Diagonální ztužující rámy jim připomínají škrtání jejich jména na seznamu zaměstnanců. Odborníci na feng-shuei však zakleli do budovy řadu receptů pro zlepšení úspěšnosti organizace. Např. nosná konstrukce budovy byla dokončena 8. 8. 1988, což bylo podle feng-shuei expertů nejpříhodnější datum v minulém století.
Trojúhelníkový modul budovy se prolíná i do kompozice okolní čínské zahrady v přízemí banky. Užití přírodních materiálů, vodních prvků a tradičních čínských rostlin. Znakem čínských zahrad je kontrast plynoucí dynamiky složitosti a jednoduchosti, aktivity a odpočinku. V patě Bank of China si můžete tyto pocity vychutnat do sytosti.
Dnes působí Bank of China v centru Hong Kongu jako gigantický zenový talisman. Nejvýraznější architektonický prvek - skleněné a hliníkové opláštění odhalují sofistikovaný nosný konstrukční systém tohoto jedinečného 70-patrového mrakodrapu.


Strukturální výkres
Autor: Jan Kratochvíl, 14.08.07
Návštěvnost: 65496 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.