Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Serpentine Gallery Pavilion 2013

Autor: Sou Fujimoto
Adresa: Kensington Garden, Londýn, Velká Británie | mapa
Web: www.serpentinegallery.org
Realizace: 6. - 10.2013

foto: Jan Kratochvíl, 2013
Od roku 2002 jsou oslovování významní světoví architekti, aby před domovskou stavbou Serpentine navrhli na několik málo měsíců objekt, který bude hostit společenské události a stane se cílem letních výletů. V loňském roce se švýcarští architekti Herzog & de Meuron svým 'archeologickým projektem' ohlíželi za desetiletou tradicí letních pavilonů. Jednoznačně nejčastěji oslovovaní tvůrci pocházeli z Japonska. Před jedenácti byl do Londýna přizván Toyo Ito, v roce 2009 to byl ateliér SANAA a letos byl prestižním úkolem pověřen další tokijský architekt Sou Fujimoto, který je ve svých 41 letech zároveň nejmladším ze všech dosavadních tvůrců.
Výsledkem je filigránská mřížová konstrukce z bíle lakovaných ocelových čtvercových trubek o hraně 20mm. Nehmotně působící neurčitá forma složená z nespočtu krychlí zaujímá plochu o rozměrech 142 m². Uprostřed dispozice se nachází kavárna složená ze stejných prvků jako zbytek stavby (střecha, stěny, schody). Na místo schodů a míst k posezení jsou na čtvercové kostky posazeny skleněné desky s protismykovou úpravou. Zábradlí je omezeno na naprosté minimum. Proti častým dešťovým přeháňkách jsou v horní části konstrukce vloženy téměř neviditelné kruhové plastové destičky.
Letní pavilon Serpentine Gallery 2013 je dalším zdokonalením Fujimotovy dlouholeté snahy o smazání hranice mezi exteriérem a interiérem. Fujimoto se stejně tak pokouší stírat rozdíly klasického dělení konstrukcí na podlahy, stěny a stropy. Výsledkem Fujimotových návrhů je intenzivnější spojení člověka s přírodou. Fujimoto svojí mřížovitou skulpturou vytváří „architektonickou krajinu představovanou transparentním terénem, který budou návštěvníci moci prozkoumávat a reagovat.“ Fujimotův bílý oblak se bude nad londýnským trávníkem vznášet až do 20. října.

Literatura

Autor: Petr Šmídek, 17.07.13
Návštěvnost: 37727 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.