Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Univerzitní knihovna v Katovicích
CINiBA - Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka

Autor: HS99 | Dariusz Herman, Piotr Śmierzewski, Wojciech Subalski
Spolupráce: Rafal Sobieraj, Adam Kulesza, Jacek Moczała, Wojciech Słupczyński
Adresa: Bankowa 11a, Katovice, Polsko | mapa
Web: www.ciniba.edu.pl
Projekt: 2011 Realizace: 2012
Soutěž: 2002

Realizace nové knihovny Slezské univerzity zabrala košalínskému ateliéru HS99 skoro deset let. Zkratka CINiBA v sobě ukrývá polský název Vědeckého informačního centra a akademické knihovny v Katovicích. Nový mohutný objekt obložený rudým kamenem má sloužit jako orientační kámen pro další rozvoj univerzitního kampusu na severovýchodě Katovic. Budova leží na křížení severojižní a východozápadní osy univerzitního kampusu. Před knihovnou se nachází centrální univerzitní náměstí, které bude po dokončení okolních budov sloužit jako shromaždiště nejen při významných událostech. Výsledná výška knihovny je odvozena od stávajících univerzitních budov. Objem knihovny se směrem do budoucího náměstí postupně zvedá nad úroveň okolních domů. Věž, do níž je umístěn knižní archiv, má svojí výškou vyzdvihovat význam náměstí a kompozičně doplňovat výškové domy ležící na konci východozápadní osy.
Obvodový plášť tvoří obklad z rudého pískovce. Skladba jednotlivých desek vytváří zvětšený textilní ornament. Kámen přivezený z Indie sice svou barevností reaguje na okolní fasády z režného zdiva, ale disponuje zcela odlišným měřítkem. Ztvárnění fasády v abstraktní formě odráží knižní regály uvnitř budovy. Mohutný objem, který je zároveň perforovaný řadou drobných otvorů, si uchovává tajemný výraz pevnosti vědomostí. Členění fasády nevychází z výšky jednotlivých pater, což umožnilo zachovat celistvost objemu. Při detailnějším pohledu lze rozeznat jednotlivé kamenné desky s úzkými štěrbinami oken ve svislých spárách. Díky těmto úzkým oknům kamenný monolit umí v noci do náměstí rozzářit a naopak ve dne brání přílišnému oslunění v interiérech a stará se o příjemně rozptýlené světlo v čítárnách. Sila introvertní kompozice knihovny pomáhá obracet pozornost ke knihám a navození tiché studijní atmosféry. Dílčí odpoutání se od okolního světa pomáhá zapomenout na pulsující město kolem a maximálně se soustředit na studium.

Literatura

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 24.07.13
Návštěvnost: 39648 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Díky... Winter 25.07.13 23:11
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.