Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Městská radnice Hilversum

Autor: Willem Marinus Dudok
Adresa: Dudokpark 1, Hilversum, Nizozemí | mapa
Web: www.tgooi.info/raadhuis
Projekt: 1924 Realizace: 1928-31

V roce 1928 se Dudok stal městským architektem Hilversumu a v průběhu tří dekád zde vybudoval přibližně 75 rodinných domů, veřejných staveb a urbanistických úprav. Nejznámější je objekt radnice z roku 1931, kterou Dudok vybavil svými návrhy koberců, nábytku i starostova rokovacího kladiva. Dudokův styl, který původně vycházel z Amsterodamské školy, se v případě radnice nechal silně ovlivnit Prérijní školou Franka Lloyda Wrighta.

„Monumentalita je nejčistějším vyjádřením lidského vnímání harmonie a řádu. Zdůrazňuje to nejpodstatnější nejen po materiální stránce, ale zejména v duchovním smyslu. To je důvodem, proč není limitována svou nádherou a proč také malé objekty mohou být monumentální.“
W.M.Dudok

Tato pozoruhodná a v mnoha ohledech jedinečná stavba, jejíž první návrhy pochází z roku 1924, je obvykle považována za mistrovské dílo Dudokovy výrazně anti-avantgardní profesní dráhy. Radnice se rozkládá na poměrně velkém pozemku a je celá vystavena z cihel. Volně stojící objekt obklopený vodními plochami a zelení je vsazen do doprostřed urbanistické struktury zahradního města Hilversum. Přes svoji asymetričnost, odvozenou z neoplastické kompozice, zůstávají všechny hlavní reprezentující prvky tradiční a monumentální; nad vstupem vysoká věž s hodinami a tři symetrická okna vyznačující zasedací místnost úřadu.
K.Frampton, Y.Futagawa: Modern Architecture 1851-1945, Rizzoli, New York 1983, s.256
Autor: Petr Šmídek, 17.07.13
Návštěvnost: 18177 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.