Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Kunstmuseum Liechtenstein

Autor: Morger & Degelo | Christian Kerez
Adresa: Städtle 32, Vadúz, Lichtenštejnsko | mapa
Web: www.kunstmuseum.li
Realizace: 11.1998-08.2000

Budova nového muzea umění v hlavním městě Lichtenštejnského knížectví je skutečně mezníkem v historii města a státu. Doposud romantické zakonzervované měs to získalo realizací muzea, jehož autory je trojice archi tektů Meinrad Morger, Heinrich Degelo (oba z Basileje) a jejich curyšský kolega Christian Kerez, zcela jinou atmo sféru a vstoupilo do nového tisíciletí moderní nohou. Mu zeum se rozkládá přímo v centru Vaduzu pod knížecím hradem a stalo se novou dominantou centra.
Soutěž na muzeum byla vypsána v roce 1997. Morger a Degelo získali sice druhou cenu, avšak vítězný návrh nesouzněl se stavebními předpisy. Muzeum hostí jednak stálou sbírku umění, jednak slouží jako stánek pro pořádání dočasných výstav. Stálá sbírka patří k nejvýzna mnějším svého druhu na světě. Je zajímavé, že její pod statnou část nashromáždili Lichtenštejnové během své služby na pražském dvoře Rudolfa II.
Muzeum je svou hmotnou přesný kvádr o půdorysných rozměrech 60 x 25 metrů. Výstavní plocha čítá 1750 m². Nejúžasnějším prvkem muzea je obvodový plášť, jak už se stává v případě muzeí v poslední době zvykem. Architekti jakoby odmítali v expozicích konkurovat vystaveným dílům a přesouvají "své umění" na povrchy muzeí. Ve Vaduzu je povrch muzea odlit z jedné hmoty - směsi betonu, bazaltu, asfaltu, popela a bůhví čeho ještě. Celý povrch je vyleštěn, navoskován a neobsahuje žádné spáry, kromě vstupních a okenních otvorů. Celé muzeum se tak jeví jako jedna obrovská homogenní kamenná kostka. Bohužel nic z pláště neproniklo do interiéru, takže o hloubení á la Zumthor nemůže být řeč. Interiéry muzea jsou moderně konvenční - bílé stěny, dubové podlahy a světelný strop. Ten je možné zastínit do úplné tmy nebo naopak maximálně prosvětlit podle potřeb vystavených exponátů.
Muzeum nabízí několik možných cest konzumace umění, záleží na návštěvníkovi, odkud začne. V přízemí bývají zpravidla umísťovány dočasné tematické výstavy, které díky proskleným stěnám lákají do interiéru potencionální okolní pasanty, zatímco stálá sbírka okupuje horní patra. Suterén slouží jako provozní zázemí muzea.
Kunstmuseum Liechtenstein se zařadilo do plejády výborných současných muzeí alpské oblasti. Kvalitní výstavní expozice zahalil ambiciózní kabát, který muzeu dodává výraz stability a solidnosti. Architektura budovy odráží to nejlepší, co může dnes světu švýcarský minimalismus nabídnout.

Literatura

Autor: Jan Kratochvíl, 21.05.08
Návštěvnost: 62614 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.