Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Archeologické centrum
Archäologisches Zentrum

Autor: Harris + Kurrle Architekten | Joel Harris, Volker Kurrle
Adresa: Geschwister-Scholl-Straße 6, Mitte, Berlín, Německo | mapa
Web: www.smb.museum/mvf
Investor: Stiftung Preußischer Kulturbesitz, Berlin
Náklady: 31 200 000 Euro Realizace: 09.2010 - 09.2012
Soutěž: 02.2007 Užitná plocha: 11700 m²

V sousedství berlínského Muzejního ostrova vyrostl objekt archeologického centra připomínající svými strohými tvary pradávné chrámy. Vždyť má také sloužit potřebám muzea pravěku a rané historie. Autorem je stuttgartský ateliér Harris+Kurrle, který se svým návrhem zvítězil v roce 2007 v architektonické soutěži. Celkové urbanistické řešení jihozápadního areálu (přezdívaného Muzejní dvory) pod Muzejním ostrovem vychází z jiné soutěže, v níž v roce 2005 zvítězila jiná stuttgartská kancelář Auer+Weber.
Nové archeologické centrum tvoří zahnutý dvouúrovňový objekt uzavírající areál bývalých kasáren a definující severní průčelí budoucího náměstí (západní fasádu tvoří Centrální knihovna Humboldtovy univerzity od Maxe Dudlera, jih představuje nadzemní dráha a na východní objekt se stále čeká). Nové centrum je podzemím spojeno s okolními historickými budovami. Impozantní hmota z režného zdiva se do náměstí otevírá rozměrnou prosklenou vstupní částí. Zbytek otvorů se omezuje pouze na úzké štěrbiny. Kromě pracoven a skladů se v objekt nachází také nová centrální knihovna archeologických sbírek Státních muzeí v Berlíně. V přední pětipodlažní části jsou studijní sbírky, archív a knihovna, zatímco v navazující nižší části jsou dílny, laboratoře a kanceláře. Obě části jsou spojeny v prostorném foyer, které je rovněž využíváno k výstavám.
Autor: Petr Šmídek, 10.07.13
Návštěvnost: 35813 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.