Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
EYE Holandský filmový institut
EYE het nieuwe filmmuseum

Autor: Delugan_Meissl Associated Architects | Roman Delugan, Elke Delugan-Meissl
Adresa: IJpromenade 1, Shell Terrain, Amsterdam, Nizozemí | mapa
Web: www.eyefilm.nl
Realizace: 5.4.2012 Soutěž: 2005
Užitná plocha: 6300 m²

foto: Petr Šmídek, 2016
Na břehu řeky IJ naproti amsterodamskému hlavnímu nádraží přistál nový objekt filmového institutu připomínající svým bílým krystalickým tvarem vesmírný koráb. V novém sídle EYE Film Institute se spojilo Holandské filmové muzeum s několika menšími filmovými nadacemi. Kvůli dlouholetému nedostatku místa v historickém domě poblíž Vondelpark byla v roce 2005 vypsána mezinárodní soutěž, v níž zvítězila vídeňská kancelář Delugan Meissl. Severní břeh IJ v Amsterodamu zažívá pozvolnou obměnu nevzhledných přístavních skladišť za reprezentativní obytné a kulturní stavby. EYE stojí u paty bývalého mrakodrapu firmy Shell ze 60. let minulého století (podnož a zakončení věže dává tušit, kde se Delugan Meissl inspirovali). Vzhled objektu se při každém pozorovatelově pohybu mění. Dynamickou formu tak lze přirovnat k filmu, jemuž  nové muzeum věnováno. Uvnitř si autoři pohráli s myšlenkou překrývání dvou kreativních disciplin, v nichž se snoubí realita s fikcí a iluze se skutečným zážitkem. Před očima pozorovatelů se odehrává film, který mění vzhled stavby. Autoři se rozhodli jít proti zaběhlým kinům, kde jsou návštěvníci konfrontováni se stále stejným scénářem: pokladna, popcorn, promítací sál a východ zadními dveřmi. Vstupu i výstupu z filmového institutu EYE je věnována stejná pozornost. Jeden velký kinosál pro 315 diváků se nachází v horním patře ve vykonzolované části a třech menších sálů (o celkové kapacitě 327 míst) v podzemním soklu a prvním patře. V podnoži se nachází také kanceláře, laboratoře a muzejní sbírky. Do druhého patra je umístěn výstavní prostor o celkové rozloze 1200 m™². Hlavní vstup do EYE je z nábřežní plošiny, kam se většina návštěvníků dopravuje trajektem z protějšího nádraží. Po vystoupání po venkovní rampě se návštěvníci ocitnou přímo uprostřed budovy, odkud lehce přehlednou veškeré vnitřní dění: rozlehlý foyer s kavárnou sloužící k nasměrování návštěvníků k jednotlivým atrakcím, ale také jen k trávení volného času. Jedinečný prostor, kde všechny cesty začínají i končí, se velkoryse otevírá prosklenou stěnou směrem k nábřeží s výhledem na historické město. Z místa, který autoři popisují jako 'arénu' se stává další hlediště pro sledování všedního života a v letních měsících slouží také jako venkovní kino.
Interiér a design
Světelné řešení
Zumtobel Lighting
Autor: Petr Šmídek, 12.06.14
Návštěvnost: 45835 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.