Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Koncertní sál pro Tyrolský festival
Tiroler Festspiele Erl

Autor: Delugan_Meissl Associated Architects | Roman Delugan, Elke Delugan-Meissl
Vedení projektu: Sebastian Brunke
Adresa: Mühlgraben 56a, Erl, Rakousko | mapa
Web: www.tiroler-festspiele.at
Investor: Tiroler Festspiele Erl Betriebsges.m.b.H.
Realizace: 2011 - 26.12.2012
 Soutěž: 2007
Užitná plocha: 10000 m² Plocha pozemku: 9700 m²

Tvar festivalové haly vychází z místní topografie, zatímco pro umístění se hledala odpověď ke stávajícímu objektu Passionspielhaus (Sál pro pašijové hry). Tvar i  umístění objektu navazuje na působivou krajinu se skalními útvary v pozadí a sousední historický objekt. Původní a nový objekt jsou k sobě směřovány, doplňují se, vyzdvihují architektonické členění a vizuálně se odkazují k okolní krajině. Nový objekt vyzdvihuje stávající kvality přírodního okolí i architektonického sousedství. Kromě odlišné geometrie se nový objekt od svého předchůdce liší také barevně, čímž rozšiřuje dualitu obou návrhů. Zatímco bílý povrch pašijového sálu vizuálně poutá pozornost v průběhu letního festivalu, tak se změnou ročního období se promění celý areál. Uspořádání festivalového sálu se podobá tektonickému vrásnění zemských desek. 'Trhliny' a 'poruchy' mezi deskami ukazují cestu dovnitř. 'Zářezy' a 'rýhy' ve fasádě umožňují nahlédnout dovnitř do rozzářeného foyer.

Přístup
Topografický otisk nové budovy následně pokračuje také v interiéru. Hlavní idea se řídí dvěma základními parametry: vztah mezi interiérem a okolní přírodou jakož i prostorové a funkční uspořádání s parametry mezinárodně uznávané koncertní síně. Výsledná architektura vykazuje plynulé vizuální a prostorové kvality. Jednotlivé části svým tvarem vybízejí ke vzájemné komunikaci a klidu, dynamice a soustředění. Pohyb návštěvníků uvnitř sálu je jemnými prostředky doprovázen smyslovými zážitky. Schodiště, které přivádí návštěvníky do budovy, je nedílnou součástí krajiny.

Funkce
Poblíž vstupu jsou umístěny šatny a recepce. Ze vstupní haly – asymetrické konstrukce – jsou umožněny četné výhledy do okolní krajiny jako i na sousední sál pašijových her. Schodiště běžící v opačném směru vede na horní galerii s působivým dialogem mezi vnitřním a vnějším prostorem, což je umožněno díky rozsáhlému prosklení západní fasády. Na tomto podlaží se rovněž nachází také sekundární funkce objektu. Směrování, postupný sled a vzájemné funkční vztahy jsou nedílnou součástí architektonické kompozice: rozsáhlé komunikační plochy se různě rozšiřují a proměňují v závislosti na celkové tektonice domu. Výsledná cesta ke koncertnímu sálu je tak zinscenovaná přes řadu nástupních platforem. Jednotlivé výškové úrovně foyer jsou s koncertním sálem spojeny dvěma vstupy. Druhý vstup podobný mušli se nachází uprostřed a je pevně zakotven ve skále. Přechod mezi foyer a koncertním sálem je doprovázený výraznou proměnou prostoru i atmosféry: dynamika, variabilita a asymetrie dodává staticky klidným a ortogonálním částem na maximální koncentraci.

Materiály
Passionspielhaus, Robert Schuller 1959
Podobně jako prostorová návaznost jednotlivých místností je určováno i materiálové složení doprovázené smyslovým vnímáním příslušných částí objektu. Rozdílnosti v geometrii, hmatových vjemech z různých povrchů ve výsledku umocňuje zážitky a ulehčuje vnitřní orientaci. Ozáření interiéru během zimních západů slunce ještě zvýší přitažlivost a význam komunikačních částí. Výsledná metafora odhaleného klenotu vychází ze zřetelné proměny materiálů koncertního sálu: dřevěné povrchy tlumených barev vytváří hřejivou atmosféru plnou napjatého klidu udržujícího návštěvníkovu pozornost, aby se plně ubírala k představení. Rozsáhlé technické zázemí s možností přetvářet koncertní sál a měnit jeho vlastnosti, které jsou posunuty daleko za možnosti klasického festivalového sálu.
Delugan Meissl Associated Architects
Interiér a design
Světelné řešení
Zumtobel Lighting
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 01.01.13
Návštěvnost: 35933 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.