Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vertikální apartmány

Autor: Amateur Architecture Studio | Shu Wang
Adresa: Shang Cheng Qu, Hangzhou, Čína | mapa
Projekt: 2001-03 Realizace: 2004-06
Užitná plocha: 120000 m²

Soubor celkem šesti 100 metrů vysokých čistě obytných mrakodrapů se nachází nedaleko centra města při jedné z hlavních dopravních tepen vedoucích na letiště. Celek byl postaven jako jeden investiční záměr a s celkovou podlahovou plochou 120000m² patří do kategorie těch nejmenších rezidenčních projektů, které jsou v Číně v současné době realizovány.
Koncepce vychází ze snahy dát každému obyvateli bez ohledu na to, v jakém podlaží bydlí, příležitost užít si svůj vlastní dvorek a mít iluzi života ve druhém patře. Wangův návrh je reakcí na současné podmínky, kdy mnoho Číňanů touží mít svůj vlastní dům, nicméně díky početné populaci je tento požadavek plošně neuspokojitelný, a proto je preferován růst měst do výšky.
V každém druhém podlaží se tak nachází dvoupatrový dvůr. Kompozice na sobě stojících a vzájemným pootočením rytmizovaných dvoupatrových železobetonových boxů je odvozena z architektury tradiční čínské věže – pagody – a je nejsilnější ve své štíhlé variantě s půdorysem téměř čtvercového tvaru. Sympatické bílo-šedé věžičky jsou svým měřítkem a proporcemi daleko přijatelnější než okolní urbanistická džungle nablýskaných mrakodrapů podivných a neforemných tvarů, která postupně nahrazuje původní nízkopodlažní zástavbu.
Koncept dvorků je sice zcela funkční, bohužel však zůstal nedotažen, neboť většinou chybí stromy, které měly jednotlivé dvorky dle návrhu oživit a zútulnit. V rozměrných truhlících, které pro ně byly připraveny, a které obyvatelé neudržují, tak dnes roste převážně jen tráva.
Ostatně po pouhých šesti letech provozu je na domech velmi znát nekvalitní práce řemeslníků v podobě praskajících zdí, zatékání, nerovností obkladů a také se potvrzuje fakt, že běžní Číňané zvyklí vyjít s úplným minimem, kdy tráví většinu dne venku a kde se na ulici i běžně stravují, se stále ještě tak trochu „učí“ západnímu způsobu života a teprve získávají vztah k bytům plně vybaveným kuchyňskou linkou, zařizovacími předměty a dalšími vymoženostmi.
Na závěr ještě drobná zmínka k použitým materiálům. Ačkoli dům, podobně jako celou Wangovu tvorbu, charakterizuje striktní používání matných materiálů v jejich surové podobě, zde se ve společných prostorách objevuje zcela překvapivě lesklý kamenný obklad. Vysvětlení lze patrně hledat v diktátu developera, který pravděpodobně usiloval o to, aby byty co nejlépe prodal. Lesklý kámen je zde totiž poměrně běžným materiálem, který se zde zrovna na chodbách bytových domů i přes svou nepochybně vysokou cenu objevuje často a soukromý investor, o kterého v tomto případě na rozdíl od většiny ostatních Wangových zakázek šlo, patrně nechtěl vybočovat z řady a riskovat neúspěch na trhu.
Vít Podráský
Zdroj: Vít Podráský
Vložil: Petr Šmídek, 31.05.13
Návštěvnost: 36805 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
brrrr Zuzana Froňková 06.06.13 09:36
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.