Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Retro bydlení v Praze

Autor: Geraldine Savary
Adresa: Janovského, Holešovice, Praha, Česká republika
Realizace: 2013 Užitná plocha: 68 m²

RETRO SŇATEK

U „retro bydlení“ – rekonstrukce pražského bytu z dvacátých let minulého století od francouzské architektky Geraldine Savary – se nabízí zajímavá shoda okolností. Koncept návrhu ovlivněný padesátými a sedmdesátými léty minulého století je založen na čistých liniích a jednoduchosti, jež jsou charakteristické také pro pražský Veletržní palác. Tato slavná funkcionalistická budova, jež je dnes jedním z objektů Národní galerie, je odtud vzdálena jen několik metrů a majitelé bytu – oba architektoničtí nadšenci – si tak na ni z bytu užívají výhled. 

Mladý profesionální Česko-Slovenský pár pověřil Savary rekonstrukcí 74-metrového nájemního bytu ve čtvrti Holešovice. Kromě architektonického řešení interiéru zahrnoval její návrh také nábytek a osvětlení.

Největší výzvou bylo pro Savary odstranění části nosných zdí, díky čemuž vzniklo nové prostorové uspořádání a kontrast mezi plným a prázdným. Ze stěn nechala sejmout také omítku, a odhalila tak hřejivou barevnost pálených cihel, ponechala původní parketové podlahy a repasovala původní okna. Architektka do bytu vložila nový prvek – sestavu barevných panelů z plexiskla, jež vymezují chodbu a oddělují ji od ložnice a koupelny.

Příhodně, české retro zažívá revival a je také tématem zásadní výstavy Národního Muzea v Praze, která končí 30. dubna 2017. Více ZDE
Mimo to reflektuje projekt „retro bydlení“ pražský architektonický trend kreativního nového využití prostor, jež je částečně zachycen u konverzí industriálních staveb v Holešovicích.

David Creighton
(psáno pro Baltic Outlook)Zdroj: Natalia Lugo
Vložil: Milan Domkář, 31.07.13
Návštěvnost: 44045 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.