Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rozšíření a rekonstrukce muzea Joanneum

Autor: Nieto Sobejano Arquitectos | Fuentsanta Nieto, Enrique Sobejano
Spoluautor: eep architekten
Adresa: Kalchberggasse 2, Štýrský Hradec, Rakousko | mapa
Web: www.museum-joanneum.at
Investor: Rakouská spolková země Štýrsko
Náklady: 38 100 000 Euro Projekt: 2007-08
Realizace: 2009-11 Soutěž: 2006

Po vzoru pařížského Louvre se nedávno rozšířilo také oblastní muzeum Joanneum ve Štýrském Hradci. Zatímco se Peiova skleněná pyramida hrdě tyčí na nádvoří královského paláce, tak návrh španělského páru Fuensanta Nieto a Enrique Sobejano se skleněnými kužely zavrtává hluboko do země, kde osvětluje nový hlavní vstup do muzejního okrsku Joanneumsviertel.
V roce 1997 byla městem odsouhlasena nová koncepce sdružující stávající muzea do jednoho centrálního objektu. O devět let později pak v mezinárodní soutěži zvítězil návrh madridského ateliéru Nieto Sobejano, který původně počítal s rozpočtem 48,5 milionu euro, ale na konci roku 2007 byla částka snížena o více než deset milionů a projekt 'muzejního hubu' musel být zredukován.
Dlážděná plocha mulicemi Neutorgasse a Raubergasse tvoří zklidněný předprostor historických muzejních budov. Nově navržená hmota, která ulehčuje celkovému provozu a významně rozšiřuje podlažní plochu muzea, není první pohled patrná a prozrazuje ji jen řada nepravidelně rozmístěných kráterů. Nejširším ze zářezů se rovněž sjíždí po eskalátoru do podzemní část. Kromě nového vstupu se pod náměstím nachází ve dvou podlažích také knihovna, výukové místnosti, dílny, přednáškový sál a obchod. Z prvního podzemního podlaží se dále vstupuje do historických budov muzea a zemské knihovny. Ve druhém podzemním patře se nachází knižní sklady Štýrské zemské knihovny. V rekonstruovaném objektu muzea je umístěna nová galerie a přírodovědecké sbírky.
Autor: Petr Šmídek, 04.05.13
Návštěvnost: 38425 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.