Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Bytový dům Prostějov 02

Autor: knesl + kynčl architekti | Jiří Knesl, Jakub Kynčl, Kristýna Casková, Václav Štojdl, Klára Michálková
Spolupráce: Jiří Janoušek / PROMED Brno, spol. s r. o. (prováděcí projekt); Pavel Hladík / Hladík a Chalivopulos, s. r. o. (statika); Jitka Špondrová (požárně-bezpečnostní řešení); Dušan Variš (ZTI, vytápění); Pavel Dočekal / KOMP, s. r. o. (elektroinstalace); Ivona Burešová / KLIMAKOM spol. s r.o. (klimatizace); Milan Tesař (hluk); Milan Zezula (dopravní řešení); Michal Obrtel (rozpočet)
Adresa: Olomoucká 17, Prostějov, Česká republika | mapa
Investor: ONE V s.r.o.
Projekt: 2006 – 2007 Realizace: 2008 – 2010
Užitná plocha: 2336 m² Zastavěná plocha: 851 m²
Plocha pozemku: 907 m² Obestavěný prostor: 9284 m³

Urbanistické řešení
Stavební parcela se nachází v blokové zástavbě širšího centra Prostějova, v těsném sousedství Vojáčkova náměstí s dominantou Národního domu od Jana Kotěry a vilou Josefa Kováříka od Emila Králíka. Novostavba bytového domu vyplňuje proluku na jedné z hlavních městských radiál navazující na vnitřní městský okruh – Olomoucké ulici. Jedná se o poměrně frekventovanou a hlučnou ulici, což mělo zásadní vliv na koncepci celého objektu. Dům je členěn do dvou hmot na společné podnoži: část A navazuje na uliční zástavbu v ulici Olomoucké, část B je umístěna v klidném vnitrobloku, kde ukončuje ulici Partyzánskou. Hlavní vstup do domu je z Olomoucké, vedlejší, společně s vjezdem do hromadných garáží, je situován do Partyzánské.

Architektonické řešení
Častým cílem víkendových výletů je pro Brňáky hrad Pernštejn. Romantický hrad situovaný na ostrohu nad řekou Svratkou byl založen ve 13. století a dodnes si uchoval pozdně gotickou až raně renesanční podobu z doby svého dokončení v 16. století, díky čemuž se zde také odehrává mnohá slavná česká pohádka. Pro děti je jednou z hlavních atrakcí hradu věž Barborka se čtyřmi různobarevnými okny natočenými do čtyř světových stran, které skýtají okouzlující výhledy na okolní kopce a lesy. Na barvě skla příslušného okna záleží, jaké roční období v okolí vnímáte.
Tímto zážitkem z dětství jsme se nechali inspirovat při návrhu fasády schodišťové haly. Pomocí barevných skel jsme se snažili vytvořit svěží jarní náladu v kteroukoliv roční dobu, i když za okny prochází jedna z nejrušnějších a nejprašnějších prostějovských ulic. Jinak střídmá hranolovitá stavba s bílou omítkou a pravidelným rastrem oken tak získala výrazný akcent, který se stal jejím hlavním poznávacím znakem. Dům se v průběhu dne a noci stále mění a vytváří pocit dynamického loga sebe sama. Barevná hra žluté se dvěma odstíny zelené se propisuje i do dvorní části domu ve formě různobarevných obkladových hliníkových kompozitních desek.
Část A je pětipodlažní, jednotlivé byty (12 bytových jednotek – vždy po čtyřech 2+kk, 4+kk a 5+kk) jsou přístupné ze společné převýšené prosklené haly. Část B je drobná čtyřpodlažní stavba ve vnitrobloku s třemi bytovými jednotkami 3+kk. Obě části jsou propojeny krytým přízemím, ve kterém jsou umístěny společné garáže, sklepní kóje a zázemí domu, střecha nad garážemi slouží jako pobytové terasy bytů ve 2. NP. Hlavní obytné místnosti všech bytů ve vyšších podlažích jsou doplněny velkoryse vyloženými balkony s barevným obkladem.

Konstrukční a materiálové řešení

Objekt je založen na základové desce a pilotách. Svislé nosné konstrukce jsou zděné z keramických bloků v celkové tloušťce 450 mm, resp. 300 mm pro vnitřní zdivo, příčky z keramických příčkovek tl. 100 mm, resp. 150 mm. Stropní konstrukce jsou železobetonové, monolitické, střechy jsou ploché, se svrchní vrstvou z kačírku. Schodiště je provedeno jako železobetonová monolitická deska s nadbetonovanými stupni, které jsou obloženy žulovými deskami. Prosklená stěna je řešena atypicky jako ocelová konstrukce s hliníkovými okenními rámy, zasklení je provedeno izolačním dvojsklem a doplněno barevnými fóliemi. Ostatní okna jsou plastová. Podlahy v obytných místnostech jsou plovoucí laminátové, v hygienických místnostech je použita keramická dlažba. Pojížděná podlaha v garážích je tvořena betonovou mazaninou, terasy jsou dlážděny betonovou dlažbou.

Literatura

Projekt
Fotograf
Tomáš Rasl
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Milan Domkář, 18.03.13
Návštěvnost: 52773 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Skvělý dům komisar_wolf 18.03.13 22:53
Hmmm ferdos 19.03.13 01:11
re petr 19.03.13 10:14
Re: re: Petr ferdos 19.03.13 11:47
Mno... Winter 19.03.13 13:28
olomoucká ulice palmexman 19.03.13 15:29
okna PK 21.03.13 11:58
bytový dům MK 22.03.13 11:08
mno podruhe... mIkI_n 25.03.13 15:37
názor . . . s.j.k. 26.03.13 18:33
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.