Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Centrála Stavební spořitelny České spořitelny

Autor: FACT v.o.s.
Adresa: Vinohradská 180, Praha, Česká republika
Realizace: 2000-02

Budova
Hmota stavební spořitelny, schrána uzavřená do sebe, nerušená okolím, tichá, klidná a distingovaná, obalená aurou tajemnosti a solidnosti. Neukazuje svoje bohatě zdobené peří na odiv více, než je nezbytně nutné. Jak oddělit rušný, neklidný a nejistý svět venku a tichý, v klidu a řádu fungující svět uvnitř? Objekt schovává svoji tvář za závojem tvořeným z horizontálních parapetních pásů z reflexního skla, na nichž se díky naklopení zrcadlí ruch náměstí. Abstraktní, transparentní obraz by měl být více vztažen k prostoru náměstí, k jeho stromům, než k vlastní budově. Hmota objektu zůstává kromě představené fasády beze změn.
V suterénu je umístěn podzemní parking, sklady, archivy a technologické zázemí. Vstupní podlaží s halou je otevřeno velkorysým panoramatickým oknem do náměstí - parku. Vstup pro klienty je orientován do náměstí, vstup pro zaměstnance z Kouřimské ulice, v níž jsou parkovací stání. V kontaktu s parterem náměstí se nachází úsek učeben a zasedacích místností. Typická kancelářská patra jsou řešena dle dispozic zadavatele. Stávající skeletová konstrukce umožňuje maximální variabilitu vnitřního prostoru, kanceláře člení přestavitelné příčky a paravany. Nachází se zde buňkové kanceláře, kombikanceláře, víceúčelový universální prostor, sekretariáty, hovorny, kuchyňky, archivy, kopírovací centra atd., v posledním ustoupeném podlaží jsou umístěny strojovny VZT a výtahů.

Náměstí
Čtyřkilometrová Vinohradská třída je lemována hustou blokovou zástavbou 19. a 20. století. Projíždíme-li, upoutá nás Vinohradská tržnice, Plečnikův kostel, výšková budova Strojimportu a bohužel i hotel Don Giovani. Ulici lemuje množství parků, náměstí a hřbitovů (sady Svatopluka Čecha, náměstí Jiřího z Poděbrad, Olšanský hřbitov, náměstí Jiřího z Lobkovic, Holarovo náměstí a Vinohradský hřbitov). Navržené náměstí mezi ulicí Vinohradskou a Kouřimskou by mělo tuto plejádu veřejných městských prostor doplnit. Důstojně dotváří Vinohradskou třídu, zaceluje nedostavěný blok v ulici Zásmucké, vytváří náměstí-park.V jeho těsné blízkosti je výstup ze stanice metra Želivského a zastávky tramvaje. Plocha náměstí je osázena stromy, kompozičně obohacena rozdrobenými geometrickými plochami trávníku, písku, kamenů, kačírku. Z náměstí by měla vyzařovat pohoda a klid.
Původní charakter lokality byl tvořen chaotickou drůzovitou skupinou nízkopodlažních budov nejrůznějšího účelu - kůlny, sklady, vilka, výrobní objekty a haly (stávající přízemní objekty při Vinohradské třídě byly de- molovány. Jako by zde ulice končila, jako by zde byla periferie Prahy.


Stavba
Požární odvětrání
GreenWood s.r.o.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 13.08.05
Návštěvnost: 51019 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.