Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Centrum anglického umění Yale University

Autor: Louis I. Kahn
Adresa: 1080 Chapel St, New Haven, USA | mapa
Web: www.britishart.yale.edu
Realizace: 1969-74

Centrum anglického umění leží přes ulici naproti Kahnově první významné veřejné zakázce - umělecké galerie Yale University. Matně šedivá pokladnice v sobě ukrývá nejucelenější sbírku britského umění mimo  území Spojeného království. Sbírka je soustředěna na díla od alžbětinské doby do současnosti. Základ sbírky tvoří štědrý dar Paula Mellona, který svoje umělecká díla daroval Yale University v roce 1966 společně se základním vkladem pro vybudování nové budovy muzea a zřízení Centra pro studium britského umění. Důstojný objekt s monotónní plechovou fasádou se zpočátku tváří uzavřeně a nedává vůbec tušit veřejnou instituci umístěnou v samém centru univerzitního města New Haven. Neúprosná geometrie čtyřpodlažního skeletu je soustředěna okolo dvojice zastřešených atrií. Návštěvníci uvnitř zažívají stejné přehledné členění a řád jako zvenku. Bez potřeby ihned prozrazovat celou dispozici, návštěvníci ihned chápou vnitřní logiku a přirozeně obchází galerijními místnostmi kolem vnitřních atrií. Umírněná kompozice nechává vyznít zbarvení přírodních materiálů travertinu, běleného dubu a belgického plátna. Kahnovi se podařilo vytvořit uprostřed města intimní prostory, kde lze v klidu a při rozptýleném denním světle pozorovat vystavované objekty. anglického umění bylo dokončeno až po Kahnově smrti a pro veřejnost se sbírky poprvé zpřístupnily 19. dubna 1977.

Autor: Petr Šmídek, 30.05.13
Návštěvnost: 22900 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Kahn a čeští architekti Pavel Nasadil 31.05.13 11:40
když 2 dělají totéž... Zuzana Froňková 06.06.13 09:41
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.