Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Nová Karolina Park

Autor: CMC architects, a.s. | David Richard Chisholm, Vít Máslo
Spoluautor: Jan Hřebíček
Spolupráce: OSA Projekt
Adresa: Moravská Ostrava, Ostrava, Česká republika | mapa
Investor: PASSERINVEST GROUP, CZ
Realizace: 2013 Užitná plocha: 30000 m²

Karolina představovala v nedávné minulosti velkou opuštěnou průmyslovou oblast Ostravy (brownfield), která byla v minulém století spojena s dolováním uhlí (uhelný důl Karolina) a ocelářským průmyslem. Karolina, která se nachází na samém okraji historického centra města, prošla před více než deseti lety celkovou rekultivací, došlo k sanaci následků dolování, byly odstraněny nebezpečné odpady a znečištění tak, aby byla umožněna budoucí strategie urbanistického rozvoje města.

CMC architects byli pověřeni, aby navrhli vstupní novostavbu nové rozvojové oblasti Karolina v souladu s koncepcí celkového řešení přestavby území Nové Karoliny. Navrhli jsme tak vytvořit vstupní portál do území, kde je již zrealizována nová obchodní galerie a rezidenční blok s pěší zónou a dále zavěšený most, spojující území s nádražím, a kde se charakteristická průmyslová budova v budoucnu promění na kulturní středisko.

Kancelářský objekt Nová Karolina Park je elegantní prosklenou hmotou s oblými nárožími a velkorysými vstupními portály, asimilující zároveň urbanistické rysy hlavního bulváru vstupujícího do historického centra města Ostravy. Urbanistické řešení kancelářského objektu Nová Karolina Park je součástí kontinuální proměnlivé sítě veřejných náměstí, dvorů, parků a zahrad v rámci Ostravy. Situování objektu je přímo limitováno právě starým důlním dílem Karolina, které svým ochranným pásmem zároveň definuje rozměry vnitřního nádvoří.

Budova je navržena racionálně i s ohledem na životní prostředí (certifikát BREEAM) se zřetelnou identitou „brány“ do současné i budoucí rozvojové oblasti Karolina. Jedná se o velkou stavbu s detaily odpovídajícími lidskému měřítku v exteriéru, s potiskem prosklených částí a klidnější souvislou lineární fasádou ve vnitřním nádvoří, která zdůrazňuje dualitu exteriéru vně a uvnitř vlastní stavby.

Záměr, týkající se fasád, má technický i estetický rozměr – zavedením grafického prvku (na vnější fasádě), -stínícího potisku na každém druhém modulu- snižuje tepelné zisky od slunečního záření o cca 20 % a poskytuje tak každému kancelářskému prostoru vlastní volbu stíněného skla pro zachování soukromí, nebo možnost zcela průhledného skla. Velikost fasádního modulu je 1,35 m -  nejefektivnější rozměr pro navrhování variabilní vnitřní dispozice kanceláří -   modul navazuje na statický systém (8,1 m) a na uspořádání garáží (2,7 m). Větší prosklené plochy o velikosti 2,7 m x 7,3 m jsou začleněny do vnější fasády, aby vyjádřily dynamiku pohybu a aby bylo umožněno vyniknout (na vnitřní fasádě) zcela odlišnému, překvapujícímu charakteru městského prostoru uvnitř nádvoří.

Návrh parkových úprav a citlivé řešení pěších cest bylo v první řadě nalezení vztahu mezi objektem obchodního centra a našeho projektu, jako vstupního portálu do nově vznikajícího areálu. Diagonální pohyb mezi oběma projekty a městem se stal nosným konceptem, s prvky zeleně podél cesty, a na ploše nádvoří. „Vesmírné čáry“ (realizované linie) v nádvoří a branách tuto nově definovanou, ale existující městskou diagonálu podporují a zvýrazňují.

Naším záměrem bylo vytvořit atmosféru překvapení, která podporuje pohyb a zároveň nabízí sociální interakci a místo k relaxaci.


Literatura
 
 

Projekt
Fotograf
Ester Havlová
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Milan Domkář, 08.03.13
Návštěvnost: 62794 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
jak to je doopravdy PK 14.03.13 16:12
odkaz Jana Pyšková 14.03.13 22:41
Ještě... Winter 15.03.13 08:36
Urbanistická nekoncepce Pavel Nasadil 15.03.13 09:24
Městotvorný a městoborný Vích 15.03.13 10:33
Nova Karolina is the center of a transitional zone CHISHOLM, David Richard 29.04.13 15:12
Yeah Winter 29.04.13 16:05
Remember CHISHOLM, David Richard 30.04.13 11:30
I dont know... Winter 30.04.13 13:50
what to do CHISHOLM, David Richard 30.04.13 16:13
Urban discontinuity Pavel Nasadil 01.05.13 13:00
Slova a pojmy Radim Václavík 01.05.13 13:44
průchod k chrámu konzumu jarnemec 02.05.13 20:25
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.