Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Hlavní sídlo ADAC
ADAC-Hauptquartier

Autor: sauerbruch hutton | Louisa Hutton, Matthias Sauerbruch
Adresa: Hansastraße 19, Mnichov, Německo | mapa
Web: www.adac.de
Investor: Allgemeiner Deutscher Automobil Club
Náklady: 320 000 000 Euro Realizace: 2006-11
Soutěž: 2004 Výška: 93 m
Užitná plocha: 130000 m²

Nové sídlo německého automobilového klubu ADAC na mnichovské Hansastraße dosahuje výšky 93 metrů a drží se tak pod stometrovou hranicí, kterou si Mnichované v roce 2004 odhlasovali jako nejvyšší hranici pro městskou zástavbu.
Organicky tvarovaný pestrobarevný návrh od berlínských architektů Sauerbruch Hutton zvítězil již v roce 2004. Společnost ADAC pro svoje hlavní sídlo požadovala přes 130.000m² kancelářských ploch, čemuž okolní pětipodlažní výstavba nemohla zdaleka vyhovovat, a proto museli architekti na severním okraji pozemku umístil osmnáctipatrovou administrativní věž nesoucí v nejvyšším podlaží zdaleka viditelné křiklavě žluté logo ADAC, od něhož se odvíjí barevná paleta zbytku fasády nesoucí se v různých žlutých a oranžových tónech vytvářejících zářivou mozaiku o ploše 30.000m². Pětipodlažní sokl, který tvoří dlouhé okenní pásy, je se svojí šedou omítkou o poznání zdrženlivější. Zaoblená nároží zůstala charakteristická jak u mrakodrapu, tak i na spodním soklu. Amébovité tvary, barevná paleta fasád či dramaticky vyložené části budov jsou jasnými rozpoznávacími rysy ateliéru Sauerbruch Hutton již od první velké zakázky GSW v Berlíně.
V roce 2005 se ADAC z důvodů překročení stavebních nákladů rozešel s generálním projektantem a o tři roky později se stavebník rozhodl vybrat jinou projekční společnost, což vedlo k nepřekonatelným rozporům s architekty a jejich odstoupení od smlouvy v roce 2009. Poslední dva roky se již původní autoři na realizaci stavby nepodíleli, ale přesto byl objekt dokončen dle původního předobrazu. Na konci prosince 2011 bylo dokončeno stěhování všech 2400 mnichovských zaměstnanců ADAC a slavnostní otevření se odehrálo až 22. března 2012.
Autor: Petr Šmídek, 23.03.12
Návštěvnost: 38574 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.