Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Sloučený nájemní byt v Praze 1 - Josefově

Autor: znameniiii ARCHITEKTI | Juraj Matula, Richard Sidej, Martin Tycar
Spolupráce: Jarmila Holokáčová, Anna Kajzarová
Adresa: Josefov-Staré Město, Praha, Česká republika
Projekt: 2010 Realizace: 2011-2012
Užitná plocha: 176 m²

Návrh propojuje dvě sousedící bytové jednotky činžovního domu z konce 19. století v městské části Praha 1 – Josefov. Řeší změny dispozic, dělících svislých konstrukcí, technických instalací, finálních povrchů, hrubých konstrukcí podlah a interiérového vybavení. Návrh je opět klientem zadán ke zpracování pouze do úrovně vytvoření částečně vybavené pronajímatelné jednotky.
Dispozice je nově více prostorově otevřena a provozně propojena. Typologicky je byt návrhem  změněn na 4+kk, přičemž kuchyně a jídelna  tvoří jeden spojitý prostor. Původně úzké obytné místnosti bytu jsou návrhem slučovány. S ohledem na velikost bytu je nově vytvořena klasická vstupní hala středního traktu. Do nárožní pozice s výhledem (a balkonem) je nově situována zvětšená jídelna. Pobytové místnosti jsou nově propojeny při jižní fasádě i středové stěně. Tyto průchody lze uzavírat skrytými deskovými posuvy. Z haly je posílen hlavní nástup dvojicí dvoukřídlých  dveří. Je vytvořena oddělitelná hostovská sekce dvorního traktu,  od denní části je odstíněna vstupní halou.  Dispozice je typologicky doplněna o hostovský pokoj (sloučením místností do dvora), hostovskou koupelnu, šatnu,  oddělené wc, prostory technického zázemí. Mezi privátní a hostovskou sekcí je navrženo též oboustranně uzavíratelné propojení. Jako clona mezi uličním a dvorním traktem je vložen dělící blok vybavenosti bytu (koupelna, technické vybavení).  Kuchyň je řešena jako soliterní nábytkový objekt, přiznaný novotvar. Tento (spolu s ostatním nábytkovým vybavením) tvoří protiváhu dobovému pojetí konstrukcí, výplní a povrchů. U kuchyně  klient dle zadání předpokládá limitované využití pro „velké vaření “. Proto objekt kuchyně umožnuje svou technologii (vaření, lednice...) opticky skrýt, plně ji integrovat do sebe. Zcela přiznaný je snídaňový bar, oddělující jídelnu.
Dle našeho návrhu,  v duchu dobové provenience, jsou  provedena okna, dveřní výplně, odlitky kování. Nově jsou provedeny vstupní profilované fládrované dveře. Jsou řešeny jako tzv. „sandwichové“ vysokého bezpečnostního standardu,  s vnitřním skrytým uzamykáním vícesměrných rozpor.
Soudobými prostředky je řešeno vybavení koupelen, tradičně zcela pozměněné. Pro plochy jsou zde užity obklady s jemnou tlačenou geometrickou strukturou, vybrané v základní černé a bílé barvě. Každá barva - koupelna  má svou doplňkovou dřevinu v řešení nábytku. 
Systém osvětlení je řešen nově, svítidla jsou vybrána ze soudobé sériové produkce. Dtto centrální vysavač a další technologie.
V rámci prací  byl objeven a restaurován dobový malovaný strop v hlavní obytné místnosti. Nově byly navrženy velkoformátové parkety propojující místnosti. V hostovském pokoji do dvora byly recyklovány původní dubové vlysky, resp. jejich použitelná část.
Vlastní nábytkové vybavení  je vzhledem k předpokládanému nájemnímu charakteru bytu omezeno na kuchyň, šatnu, vestavný úložný nábytek, koupelnový nábytek, zrcadlo vstupu, svítidla, stínící techniku oken.
Projekt
Fotograf
Tomáš Souček
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Milan Domkář, 30.01.13
Návštěvnost: 63258 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Fantastické! Andrej 31.01.13 02:54
kuchyňská linka Ondřej Jareš 31.01.13 10:23
Kuchyně Muráriková 31.01.13 12:56
... Daniel John 31.01.13 13:31
Jo Pavel Nasadil 31.01.13 19:02
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.