Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
The Atheneum

Autor: Richard Meier
Adresa: North and Arthur Streets, New Harmony, USA
Web: www.newharmony.org
Realizace: 1975-79

Atheneum, nacházející se poblíž břehů řeky Wabash na okraji New Harmony, je výchozím bodem pro prohlídku historického města a slouží jako informační centrum pro návštěvníky a jako kulturní centrum místní komunity. Jeho architektura je pojata jako výraz spojujících myšlenek architektonické promenády a historické cesty jedné z nejvíce utopických amerických komunit. Ideální představa spojení mezi bydlištěm a společenským životem by měla být stále čitelná v obnovené architektuře New Harmony. Návštěvník připlouvá lodí po cestě vinoucí se polem k budově. Tříposchoďové křídlo vybíhající pod úhlem 40 stupňů z objektu poukazuje na místo vstupu.
Když návštěvník překročí práh, vstupní prostor jej navádí k vnitřní kruhové rampě. Veškerý pohyb budovou je plynulým prožitkem, jehož hlavním prostředníkem je vnitřní rampa. Jak se vine rampa vzhůru z pravoúhlého rastru, získává pěti stupňovou odchylkou odrážející cestu od řeky; vstupní objekt je plný pohybu, geometrie prolínajících se rastrů vyvolává pocit prostorového zhuštění na určitých bodech, a napětí jiných, půdorysně téměř kolidujících. Tyto kolize se odráží po celém prostoru interiéru v rampě, osvětlené světlem shora.
Po vstupu do výstavních prostor ve třetím patře může návštěvník pohlédnout zpět na vnitřní cestu, po které přišel. Rámované pohledy do okolí dovolují pozorovat a tušit charakter města a krajiny.
Na nejhornější střešní terase je návštěvník konfrontován s městem. Tento malý prostor poskytuje panormatický výhled jako z přídě lodi. Odsud návštěvník sestupuje pomocí druhé rampy - tato je přímá a stupňová - ven z budovy a vchází do New Harmony.
Půdorys
Autor: Jan Kratochvíl, 12.08.05
Návštěvnost: 53942 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.