Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Muzeum Oyamazaki
Asahi Beer Oyamazaki Villa Museum

Autor: Tadao Ando
Adresa: 5-3 Koaza-zenihara, Oyamazaki, Japonsko | mapa
Web: www.asahibeer-oyamazaki.com

Projekt: 4.1991 – 7.1994 Realizace: 8.1994 – 7.1995, 2012
Užitná plocha: 1002 m² Plocha pozemku: 5482 m²

Hlavní budova
Muzeum Oyamazaki se skládá z původní historické stavby a dvou přístaveb (1995 a 2012) od ósackého architekta Tadao Ando. Historická objekt vznikal mezi lety 1912 až 1932. Dům postavený v tudorském slohu si navrhl sám majitel, kterým byl ósacký podnikatel Shotaro Kaga. Autor se v tomto druhu staveb shlédl během svých studií v Anglii. Řešení detailů odráží majitelův osobitý vkus, v němž se snoubí japonské, čínské i evropské prvky. Celková podoba má silný britský výraz, ale v jednotlivostech lze najít paralelu k tradičním japonským venkovským usedlostem. Dnes se budova nachází na seznamu hmotných kulturních památek Japonska.

Přístavba

V polovině 90. let minulého století přibylo k historické stavbě nové křídlo, které její autor Tadao Ando poeticky nazval “podzemní klenotnicí.“ Na rozdíl od historické stavby, která je z tmavého dřeva a plná dekoru, tvoří novou přístavbu dvě jednoduché hmoty ze světlého pohledového betonu. Andova lineární přístavba se snaží o blízké provázání s historickou vilou i okolní zahradou. Hlavní výstavní místnost je z poloviny zapuštěná do země a navíc má střechu porostlou travami. Z vily do válcové galerie návštěvníci sestupují prostřednictvím dlouhé schodišťové chodby, na jejímž konci se nachází velkoformátové okno s výhledem na leknínové jezero. Hlavními exponáty uvnitř galerie jsou pak Monetovy obrazy rovněž s leknínovými motivy. Zapuštěná přístavba se tak v bujné vegetaci snadno schová.
V loňském roce Tadao Ando dokončil další severozápadní výstavní křídlo nazvané ´Dream box´. Kubická forma je v kontrastu ke kruhové ´podzemní pokladnici´. Jednoduché tvary a čisté betonové plochy však dávají ihned tušit stejného autora. ´Dream box´ kam se vchází prosklenou chodbou (autorem byl rovněž Shotaro Kaga) se nachází na místě zamýšleného skleníku.

Komentář Tadao Ando

„Umělecké muzeum Beer Oyamazaki Villa využívá atraktivitu čtyř ročních období: nádherné třešňové květy z jara, svěží zeleň v létě, úžasně červené listí na podzim a tiché zasněžené zimní scenérie. V hlavní budově, která byla postavena v období od Taisho po Showa, se nachází keramické sbírky Kanjiro Kawai, Shoji Hamada a Bernard Leach. V přístavbě, která je téměř zapuštěná do svahu, jsou vystaveny obrazy jako např. Jezírko s lekníny od Claude Moneta. Přístavba nese název ´podzemní pokladnice´. Doufám, že si každý návštěvník vychutná a ocení jedinečné prvky každého ze čtyř ročních období, dvě výrazně rozdílné druhy uměleckých sbírek a také architekturu hlavního domu stejně jako nové přístavby.“
Autor: Petr Šmídek, 09.01.13
Návštěvnost: 27139 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.