Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Obchodní dům Globus

Autor: Edvard Ravnikar
Adresa: Koroška cesta 4, Kranj, Slovinsko | mapa
Projekt: 1970-71 Realizace: 1972

Obchodní dům Globus je Ravnikarovou čtvrtou a největší realizací v Kranji. Tímto objektem doplnil poslední  chybějící stavbu na náměstí Revoluce plnící funkci nového městského centra. Pozemek pod obchodním domem se nachází v jihovýchodní části náměstí, které se severně rozevírá směrem k budově občanského výboru. Naproti obchodnímu domu leží hotel Creina, který Ravnikar dokončil o dva roky dříve. V porovnání se vzdušným a 'okřídleným' hotelem působí Globus od prvního pohledu nepřístupným dojmem. Mohutný kvádr s pláštěm z cortenového plechu podporuje dojem nedobytnosti navíc ještě vybíhajícím 'bastiony'. Mírně se otevírá jen vstupní štěrbinou v přízemí a parkovišti v nejvyšším patře. Zavěšený obvodový plášť je vyskládán z obřích zkorodovaných plechů o velikosti 1,8 x 1,4 metru. Že koroze nadále postupuje svědčí, že je dnes skrz některé plechy vidět (přičemž původně měly tloušťku 2,5mm). Pro zjemnění mohutné plechové hradbu slouží vytlačený dekor složený ze tří menších kruhů uprostřed obdélníkových panelů, což bylo zároveň logo obchodního domu Globus. Hlavní vstup do objektu se nachází uprostřed západní fasády. Další vedlejší vstupy jsou také na nárožích. Obchodní plochy jsou rozmístěny v suterénu, přízemí a prvním patře, kam se lze dostat po vzdušném ocelovém schodišti. Železobetonový skelet s hřibovými hlavicemi sloupů je zakončen lehkou ocelovou střechou vznášející se nad parkovištěm v nejvyšším patře, kam návštěvníci přijíždějí ze zadní části objektu po venkovní rampě. Směrem do náměstí před obchodním domem leží ještě přízemní objekt Lublaňské banky (dnes Goriška banka) složený ze tří menších pavilonů, které svým drobným měřítkem vytváří zjemňující přechod mezi náměstí a mohutnou hmotou obchodního domu.
Autor: Petr Šmídek, 05.01.12
Návštěvnost: 18864 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.