Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Palác Urania
Palace Urania

Autor: Maks Fabiani
Adresa: Uraniastraße 1, Vídeň, Rakousko | mapa
Web: www.urania-sternwarte.at
Realizace: 1909-10

Po vzoru berlínské Uranie z roku 1888 založili také ve Vídni s několikaletým zpožděním založili osvětový astronomický spolek, který v roce 1910 přesídlil z Prateru do nového objektu na břehu dunajského kanálu. Slavnostního otevření domu s veřejnou observatoří se ujal císař František Josef I. Za historizující formou Uranie překvapivě stál secesní architekt Max Fabiani, který se ve Vídni proslavil například domy Portoix&Fix nebo Artaria právem řazených k nastupující moderně. Kvůli barokním tvarům obou nároží se domu začalo přezdívat „baroccus fabiensis.“ Bez ohledu na historizující obálku (Fabiani o dva roky později zrekonstruoval i konopišťský zámek) budova dokonale splňovala svoje edukativní poslání. Uvnitř se kromě 36 metrů vysoké observatoře nacházely také přednáškové místnosti, knihovna, kanceláře a kavárna umístěná v lehkém přístavku k severní fasádě s přímým výhledem na kanál. V roce 1935 byla připojena pokladna od Otto Schottenbergera a Adolfa Kautzkiho. Za druhé světové války byl objekt výrazně poškozen a observatoř zcela zničena. Na opravu se čekalo až do roku 1957, ale zásadní rekonstrukce se Urania dočkala až v letech 1994-2003 od Holzbauerova spolupracovníka Dimitrise Manikase. V současnosti objekt slouží především jako loutkové divadlo s návštěvností až 1500 lidí.
Autor: Petr Šmídek, 03.01.12
Návštěvnost: 17950 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.