Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Hotel Creina

Autor: Edvard Ravnikar
Adresa: Koroška cesta 5, Kranj, Slovinsko | mapa
Web: www.hotelcreina.si
Projekt: 1968 Realizace: 1970

Hotel je místo ke krátkému pobytu, lidé v něm jsou jako stěhovaví ptáci, a proto jim Ravnikar vystavěl ptačí budky na nejhezčím místě v korunách stromů. Jde o výborné místo, odkud lze město rychle a co nejlépe poznat. Současně se jedná o nepřehlédnutelnou stavbu, kterou spatříte již při výstupu z vlaku na vzdálenost jednoho kilometru. Pro pohledy z dálky architekt pracuje se skulpturálním pohledovým betonem, při pohledech z blízka pak Ravnikar pracuje s texturou cihel.
Po obecním úřadu a přilehlé budově banky navrhl Ravnikar v Kranji hotel, který umístil nad skalním srázem a jeho hmotou definoval západní tvář nového náměstí Revoluce. Objekt hotelu ustupuje od ulice Koroška směřující do Jesenice, tlačí se co nejblíž ke skalnímu převisu a zároveň odhaluje do náměstí historickou budovu gymnázia. Před hotelem tak vzniklo náměstí, které je dnes využíváno pro parkování klientů hotelů.
Samotný objekt tvoří železobetonová rámová konstrukce vyplněná režným zdivem. Většina hotelového provozu (přízemní promenáda, terasa restaurace i balkony hotelových pokojů) je orientována západním směrem do údolí, kam se nabízí nejzajímavější výhledy. Zatímco do náměstí zachovává průčelí hotelu kompaktní podobu, tak směrem do údolí hmota působí, jako by se chtěla rozletět. Sám Ravnikar přirovnával svoje betonové výběžky na okrajích atiky k “péřovým ptačím ozdobám“. Bohatě členěný tvar nad jihozápadním svahem Ravnikar srovnával se “zámkem stojícím v harmonii s okolní přírodou“.
Hotel disponoval klasickou nabídkou služeb od krytého bazénu, sauny, kavárny a restaurace až po diskotéku. Zašlou slávu nezachrání současní nájemníci, kteří  v přízemních prostorách nabízí oblečení a výherní automaty. Hotel zároveň prošel několika etapami přístaveb, které jako vlaštovčí hnízda přilepují ke konstrukčně odvážné Ravnikarově stavbě a s každou další rekonstrukcí jí ubírají na síle.
Autor: Petr Šmídek, 02.01.13
Návštěvnost: 21556 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.