Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Farní kostel sv. Bonifacia
Pfarrkirche St. Bonifatius

Autor: Rudolf Schwarz
Adresa: Mataré-Straße 12, Cáchy, Německo | mapa
Web: www.bistum-aachen.de
Realizace: 1959-64

Jako jedna z posledních sakrálních staveb byl dokončen (tři roky po smrti Rudolfa Schwarze) kostel sv. Bonifacia v Cáchách. O realizaci se zasloužila architektova žena Maria Schwarz. Interiér kostela je jedním velkým plynoucím prostorem naplněným světlem. Na téměř kvadratickém půdoryse (21m x 28m) zarovnal lavice pro věřící do tvaru písmene T kolem oltáře, který stojí volně uprostřed mezi nimi. Výšková diferenciace střechy koresponduje s trojím odstupňováním prostoru (předsíň, místo pro věřící a pro oltář). Prostor „stvořený světlem“, staví obec věřících do středu zájmu.

Kostel sv. Bonifacia je nenápadná stavba. Vyvolává až dojem fabriky (bazilikální osvětlení, rastr oken, kombinace cihel a bílé omítky, absence dekoru). Je ukrytá v zeleni, odsunutá od uliční čáry, před vstupem má však dostatečné prostranství. Hmotová členitost stavby je jasně čitelná z exteriéru, podpořená třemi vstupy, myšlenka graduje uvnitř. Návštěvník se dostává do ohromujícího prostoru – velikostí, světem, otevřeností vzhůru, oddělením od země. Různé výšky stropů směřují pohled na oltář. Absence zdobnosti pokračuje v interiéru, je přítomná pouze v podobě barevných a geometrizujících vitráží (dílo Marii Katzgrau). Jinak návštěvníka obklopují bíle omítané stěny, mramorová podlaha a dřevěný palubkový strop.

Lienhardt, Condrad (Herausgebung): Kunstreferat der Diözese Linz, Reihe Kirchenbau, Band 1: Rudolf Schwarz (1897 – 1961), Werk. Teorie. Rezeption, nakl. Schnell&Steiner, 1997; str.33
Zdroj: překlad Karolina Kripnerová
Vložil: Petr Šmídek, 28.12.12
Návštěvnost: 25025 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
...Tý brďo!... šakal 28.12.12 08:35
Myslet znamena . . . . . vedet takyarchitekt 30.12.12 04:21
Akustika prostoru? Petitem 03.01.13 03:41
re: Petitem krteczek 03.01.13 08:33
re Akustika prostoru Jan Brejcha 03.01.13 09:00
ó aký to protiklad Jozef Troliga 10.01.13 08:29
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.